Ötezer ember nem tévedhet. Vagy legalábbis nagyot biztosan nem. Vakteszten választották ki tavaly minden idők legjobb Duvel Tripel Hop sörét. A 2012-es, CITRA komlóval készült sör lett az. Ezért az idei Duvel Tripel Hop-hoz újra CITRA komlót felhasználtak. Itthon ezt a sört a hétvégi 8. Belga Sörfesztiválon lehet megkóstolni először! Meg persze 249 másikat, sokat közülük csapra verve.
A pénteken kezdődő fesztivál egy másik sörkülönlegessége a Cornet, ami a De Hoorn „mikro sörfőzdében" készül. A sörfőzdét a talán jóval ismertebb Palm Sörfőzdecsoport egykori tulajdonosa alapította nyugdíjas éveiben, hogy a sörfőzés négy területéért – gyógynövény, komló, gyümölcs és fa – felelős sörfőzőmesterek különösebb megkötés nélkül azt csináljanak, amit csak akarnak. Nem véletlen, hogy a főzdét ma is „A mesterek játszóterének" nevezik a hozzáértők. Az „erős", illetve „szőke" jelzőkkel is felruházott Cornet legfontosabb tulajdonsága, hogy a főzeteket három féle frissen forgácsolt, tölgyfa hordóban érlelik. A hordók egy részét Magyarországról rendelik, így egy picit a magyar tölgyek íze is benne van ebben a sörben.
Elhozzák a fesztiválra a Léfebvre sörfőzde alapításának 140. évfordulójára korlátozott mennyiségben készült Barbar Cuvée Spéciale-t is. Ez igazi kuriózum az ínyencek között! Alapja a sörfőzde legsikeresebb terméke, a mézzel és egyéb fűszerekkel főzött Barbar Blonde. Az „ünnepi" verzió narancsvirág mézzel, korianderrel és keserű narancshéjjal készült.
"Ha tudná a bálna, milyen jó a málna, csak málnát zabálna" - szól a Kaláka együttes örökzöldje. A belga sörök nem magyar rajongói ezt persze nem tudják. Az viszont tény, hogy világszerte egyre népszerűbbek a málnás sörök, tulajdonképpen a málna lett az új meggy. Ezért lehet majd kilenc féle málnás sört is kóstolni a Bálnában.
A legnépszerűbbek között biztos ott lesz a Framboise Boon gueuze lambic alapú málnás sör is, amelynek az alapsöre tradicionális módszer szerint 1, 2 és 3 éves lambic sörök házasításával készül és ezt 25% friss málnával és 5% meggyel érlelik. Ahogy a Bacchus Raspberry alapsöre az oud bruin is, ami egy hagyományos belga sör, irányított, majd spontán erjesztéssel készül. Az édesen savanykás barna sört málnával érlelik együtt.
A málnás csapolt és üveges sörök mellett ott lesz az egyre népszerűbb sour ale alapú is. Vagyis a savanyú sör, ami nem azért ilyen, mert romlott, hanem ilyennek kell lennie. Ez egy, a belga lambicból kifejlesztett új, vadélesztős sör. Gyakran meggyes, málnás vagy sárgabarackos ízben is készítik. És tényleg savanyú, de sokan éppen ezt szeretik benne.
Bár kávét nem árulnak a fesztiválon, a koffein rajongói 3 féle kávés sör közül is válogathatnak. Itt lesz a Broeder Jacob Double Espresso, a Préaris Quadroccino, valamint a Barista Chocolate Quad, utóbbi csapolt formában is. A tavalyi év egyik kedvence, a Barista Chocolate Quad 11%-os kávés-csokis quadrupel szintén elérhető lesz idén már csapolt formában is.
Szintén csapolva lehet próbálni a kókuszos és banános mellett kétféle málnás búzasört, a Wittekerke Rosét, valamint a Bacchus Raspberry-t is.
Vadálesztő és gyógynövények
A tavaly bemutatott De Halve Maan sörfőzde vadélesztővel készült Straffe Hendrik Wild söréből minden évben új főzet készül, így az idei főzet is megtalálható lesz a Belga Sörfesztiválon. A főzde másik kedvelt söre a 11%-os Straffe Hendrik Quadrupel, amely 2017-ben csapoltan érkezik a fesztiválra.Mára igazi ritkaság a Boon sörfőzde Faro Boon elnevezésű söre. Az egykoron közkedvelt, ma már nehezen fellelhető sörtípus, a faro lambic típus képviselője a kandiscukorral ízesített lambic sör.
2017-ben öt sörrel mutatkozik be a fesztiválon a Gentse Gruut sörfőzde, amelynek különlegessége, hogy a komló előtti idők gyakorlata szerint gyógynövényekből és fűszerekből álló titkos fűszerkeverékkel készíti a söreit Annick De Splenter sörföző és tulajdonos, aki szerint az ő sörei nem nyugtatnak, hanem feltüzelnek.
Ha valaki nem rutinos sörivó, sokat segíthet, hogy a könnyebb eligazodás miatt a fesztiválon ízvilág szerint kategorizálják a söröket. Mind a 250-féle sör szerepel majd a listán. De érdemes figyelni a Bálnában, a standok felső részén, a márkajelzés mellett elhelyezett és az ízvilágra utaló eligazító táblákat is. A kategóriák elnevezésében minden esetben szerepel egy, vagy két domináns íz: keserű, édes, fanyar, valamint ezek kombinációi. Az elnevezések második felében pedig olyan ízek, vagy hatások találhatóak, melyek segítségével az alap ízek további kategóriákra bonthatóak.
A többféle jegytípus mellett a legrutinosabbak úgynevezett sörkóstoló belépőjegyet vehetnek, ami 20 „mini" (1 dl.) pohár sör elfogyasztására jogosít. A legnagyobb sörrajongóknak pedig „BE(ER)HERO" jeggyel készülnek a szervezők, de fontos tudni, hogy mindkét típusú kóstolójegy csak elővételben vásárolható. A „hősöknek" szóló belépőjegy az ajándék egyedi nyakpánt és a fesztiválpohár mellett 15 „normál" (2 dl.) pohár sört garantál. Meg a hősöknek kijáró tiszteletet és rajongást.
A 8. Belga Sörfesztivált május 19-21.között rendezik meg Budapesten, a Bálnában.