Mire van szükségünk egy vidám borkóstolóhoz? Néhány jó minőségű borra, egy-két pikáns sajtra, és remek hangulatra. Ahhoz azonban, hogy tényleg lenyűgözzük a barátainkat és a családot, elengedhetetlen figyelembe venni néhány alapszabályt, például a tökéletes bor-sajt párosítás titkait.
Ha azonos régióból, ugyanabból a mikroklímából, azonos tradíciókat követő termelőktől származó termékeket választunk, nem fogunk mellélőni; ezek a párosítások nagyon jól kiegészítik egymást. Ám nem feltétlenül kell ezt a szabályt nagyon komolyan venni, hiszen
sokkal fontosabb például, hogy a bor és sajt ízintenzitása hasonló legyen;
egy nagyon erős, érett sajthoz érdemes egy hasonlóan intenzív ízű bort választani.
Csak a legérettebb sajtokat válassza magas alkoholtartalmú borokhoz, egy könnyedebb sajt nem tud versenyezni egy tüzes vörösel, vagy például egy likőrborral. A gyümölcsös borok kevésbé érett gomolya jellegű sajtokat kívánnak, az érett, penészes sajtok mellé egy öregebb, testes vöröset, vagy a természetesen magas cukortartalmú borokat kínáljunk.
A fehérpenészes sajtok (camamber, brie) a magas zsírtartalmuk miatt mindenképpen a tüzesebb borokat, esetleg a habzó borokat kedvelik. Egy kevésbé érett sajthoz inkább fehér, például tokaji furmint, érettebbekhez rosé vagy testesebb vörösbor, mint a cabernet sauvigon való.
Az ementáli típusú sajtok általában üde, gyümölcsös aromájú, de teltebb vörösborokat kívánnak, mint amilyen a pinot noir vagy a merlot. A kéksajtok, vagyis a kék nemes penésszel érlelt sajtok pedig a karakteresebb borokat szeretik, mint a Tokaji Aszú, vagy egy shiraz.
Közhely ugyan, de a kecskesajt és a sauvigon blanc párosa is tényleg remek.
Az intenzív, füstös sajtokhoz lágy, kerek, üde fehérbor dukál. A szürkebarát, a hárslevelű vagy a királyleányka is tökéletes kiegészítője lehet egy szelet füstölt sajtnak. Bár az aranyszabályok tényleg aranyat érnek, nincsenek kőbe vésve; bátor kísérletezéssel, az aromák játékával új párokat is felfedezhet.