Miután összeállítottuk az életmentő konyhai eszközök listáját, most annak jártunk utána, melyek a legfeleslegesebbek. A következő oldalon pedig egy egész galériányit csodálhat meg a sohasem használt konyhai kütyükből.
Az első eszköz, pontosabban készülék
a hot dog készítő és melegen tartó masina.
Szuper, hogy egyszerre melegít és melegen tart, de a virsli a tűzhelyen is megfő, a kifli a sütőben is megmelegszik, arról meg ne is beszéljünk, hogy egy falánk családnál nem kell melegen tartó: olyan gyorsan elfogy a hot dog, mintha soha nem is létezett volna.
Ehhez hasonló a tojásfőző is, aminek még hátránya is van: csak meghatározott mennyiségű tojást lehet benne főzni, szám szerint annyit, amennyi belefér. A lábas enél praktikusabb: annyit teszünk bele, amennyit akarunk, és csodák csodája: abban is ugyanúgy megfő.
Szerencsére már kapható vattacukorkészítő gép is, hogy a gyerekek akkor ehessenek, amikor akarnak. Nem mintha túl egészséges lenne, így a fogyasztását inkább korlátozni kellene.
Aztán ott van a bébiételkészítő gép, aminek a munkáját egy konyhai vagy egy kézi robotgép is elvégzi. Reméljük, még véletlenül sem esett áldozatául ennek a készüléknek!
Folytassuk a sort az elektromos konzervnyitóval.
Teljesen nyilvánvaló, hogy miért tűnhet jó ötletnek, hiszen a hagyományos kézi nyitóval még akár egy percbe is beletelhet a művelet. Ráadásul plusz erőt kell kifejteni. Ám, ha nem nyit ki több tíz vagy száz konzervet naponta, felesleg pénz- és helypazarlás. Ugyanez a helyzet az elektromos bornyitóval is. Ha nem iszunk naponta több üveggel – reméljük, nem –, vagy nem tartunk mindennap házibulit, akkor szintén felesleges.
A zöldségpárolónak már több értelme van, ám egy lábas és egy tésztaszűrő segítségével is elvégezhetjük ugyanazt a műveletet. És még plusz pénzt sem költöttünk.
Ugyanez a helyzet a kenyérsütővel is. Nagyon jól hangzik, de nincs szükség ahhoz kenyérsütőre, hogy kenyeret süssünk otthon:
formázzuk kézzel, rá a tepsire, és így még szép kérget is kap a kenyér.
Nagyon édesek a különböző tojásformák is, de egy átlag rohanós reggelen nem hiszem, hogy bárki is használná. Talán néha, egy-egy hétvégén eszünkbe jutna, hogy „ó, nekünk ilyenünk is van", de egyébként csak a helyet foglalná.
A cseresznyemagozó is szuper beruházásnak tűnhet, noha egy szívószál segítségével is könnyen ki lehet magozni az említett gyümölcsöt. Igaz, hogy a gép sokkal hamarabb elvégzi helyettünk a munkát, de ha csak néhány üveg cseresznyebefőttet szeretnénk eltenni, vagy csupán egy tepsi süteményhez akarunk cseresznyét magozni, akkor már pénzkidobásnak tűnik a gép.
Bár ezzel még mindig több időt spórolunk meg, mint a banánszeletelővel.
Teljesen mindegy, hogy egy vagy hét másodperc alatt szeletelünk fel egy banánt. Egyszer vagy kétszer talán használnánk, aztán a következő télen már azt is elfelejtenénk, hová tettük. Aztán ott a pizzaolló, amit – bármilyen meglepő – helyettesíthetünk például késsel. Vagy a szemüveg, amit kifejezetten hagymapucoláshoz találtak ki – eláruljuk, hogy ez egyáltalán nem működik.
Citromspray? Jópofa, de szinte biztos, hogy használhatatlan, mert dacára a szűrőnek, biztosak vagyunk benne, hogy a rost az első nyomás után eltömíti az adagolófejet.
Hasonló sorsa jutna a tojásszétválasztó is.
Komolyan, minden sütésnél az után kutatnánk a fiókban?
De említhetnénk a zöldség- és gyümölcsszeletelő gépeket is, ami nagyon jól hangzik, és azt gondoljuk, hogy igen, pontosan erre van szükségünk! Aztán rájövünk, hogy inkább fölszeleteljük magunk a zöldséget, minthogy összerakjuk, aztán szétszedjük, kimossuk és eltegyük a gépet.
Lehetséges, hogy a régi módszerek elavultak, de legalább biztosak, hiszen, ha elromlik a tojásfőző, akkor ugyanúgy vissza fog térni a lábasos módszerhez. Akárhogy is, inkább tegyük el a pénzt, amelyet egy felesleges konyhai eszközre költetnénk, és ruházzunk be egy jó mosogatógépre. Vagy valamire, ami
tényleg hasznos.
Lapozzon! A következő oldalon egy egész galériányit csodálhat meg a sohasem használt konyhai eszközökből.