Az EFOTT-on bulizók tájékozottak a bor- és szőlőfajtákkal, valamint a borvidékekkel kapcsolatban, a cukortartalom megtippelése azonban nem egyszerű számukra – ez derült ki a 750 Mindent a borról interaktív programjának köszönhetően.
A borismertető program fő célja az volt, hogy minél közelebb hozzák a fiatalokat a minőségi borfogyasztáshoz.
Azért, hogy felmérjék a fesztiválozók borok iránti elkötelezettségét és tudását, készült egy kérdőíves felmérés is: az érdeklődőknek vakkóstolás után kellett kitalálniuk az adott bor jellemzőit, de általános jellegű kérdések is voltak a tesztben.
Míg a borok alkoholtartalmát jól ítélték meg, a cukortartalom megtippelése gondot okozott nekik: a fesztiválozók mindössze fele találta el, hogy vajon félédes, édes vagy száraz bort kóstolt.
Ennek az lehet az oka, hogy mivel a bor szubjektív ízét több tényező határozza meg, így
az alacsony cukortartalmú borok is tűnhetnek édesnek,
ha kevés savat illetve tannint tartalmaznak. Mindemellett pedig az alkohol és a glicerin is befolyásolhatja az édes ízérzetet.
Cukrot már a szőlőszemek is tartalmaznak, mennyisége az érés során egyre jobban növekszik. Ennek nagyon fontos szerepe van, hiszen később ez határozza meg a bor alkoholfokát és maradékcukor-tartalmát. Ez utóbbi alapján sorolják különböző kategóriákba a borokat: száraz az, amelynek maradékcukor-tartalma kevesebb, mint 4 g/l, az édeseknél ez az érték pedig 45 g/l liter felett van.