Először is felejtsük el a koplalós diétákat – nem kell éheztetnünk magunkat ahhoz, hogy elérjük a vágyott alakot. David Hack, a Vissza az alapokhoz táplálkozási útmutató szerzője szerint fontos tisztázni, hogy a túlsúly nem (csak) a mi hibánk. Túl sok feldolgozott, magas kalóriatartalmú és egészségtelen étel vesz minket körül, és sokszor nem tudjuk, mit viszünk be a szervezetünkbe.
Persze azért van beleszólásunk a dolgokba, hiszen egy valamit azért megtehetünk: mindig a
lehető legtermészetesebb utat válasszuk!
Vagyis az előre bepanírozott hús megvásárlása helyett inkább készítsük el otthon mi magunk.
A késztermékek ugyanis túl sok felesleges kalóriát tartalmaznak, és kevés igazi tápanyagot.
Ha lecseréljük ezeket természetes alternatívákra, meglátjuk, hogy nem is kell olyan sok mindenről lemondanunk még egy diéta alatt sem.
A másik lerágott csont, amit újra és újra fel kell emlegetni – mert még mindig nem tanultuk meg –, az a mértékletesség. A gyomrunk normál mérete akkora, mint a két tenyerünk. Mi mégis annak dupláját, ha nem tripláját tuszkoljuk bele.
Pedig valójában nem is esik jól az a két szedőkanálnyi leves, amit kiszedtünk, de ha már itt van előttünk, megesszük.
Inkább kevesebbet szedjünk a tányérunkba, és utána pótoljuk ki az adagot, ha még mindig éhesek vagyunk.
Azok, amelyeket az őseink is fogyasztottak, mielőtt feltalálták a pékárukat és a feldolgozott élelmiszerek piacát. Ilyenek a hús, a tojás, a hal, a gyümölcsök, a zöldségek – főleg a zöld levelesek –, valamint a különböző magvak.
Ezek az élelmiszerek alkotják az ideális táplálkozás alapját.
Sőt, ha nehezebben emészthető ételt eszünk, kivétel nélkül minden alkalommal el kellene fogyasztanunk előtte egy kis friss salátát – a megfelelő emésztés érdekében.
Minél jobban beépítjük a nyers zöldségeket az étrendünkbe, annál kevésbé kínoz majd a farkaséhség, a falásroham, a gyomorsav és a kellemetlen puffadás.
A nyers zöldségek annyira jók, hogy külön is érdemes ejteni róluk néhány szót. Tele vannak vitaminokkal és ásványi anyagokkal, amelyek elengedhetetlenek a szervezetünk számára. Emellett
segítik az emésztést, és helyre teszik a gyomrot.
Ez nem azt jelenti, hogy mostantól csak salátát kell majszolnunk, mint a nyulak, hiszen számos más alapanyag is kerülhet még a tányérra.
Ha ily módon táplálkozunk, a fogyás könnyeddé válik.
Noha a táplálkozás megváltoztatásával már sokat tehetünk az egészségünk és az ideális testsúly eléréséért, a mozgás továbbra is elengedhetetlen.
Felgyorsíthatjuk a fogyást, ha aktív életet élünk.
Vannak, akik az edzőteremre esküsznek, míg mások a futásra, de olyanok is vannak, akiknek az a mozgás, hogy hazasétálnak a munkahelyükről. Bárhogy is: mozogni kell!
Mihez vagyunk hozzászokva? Bőséges reggeli, egy kis nasi a munka felé, ebéd egy nagy adag kólával, még egy kis nasi munka közben. Vagy: szegényes reggeli, csak egy müzliszelet, ebédig még két nasi, mert nem bírjuk ki, úgy korog a gyomrunk, azután pedig csodálkozunk, ha kiakad a mérleg. De ehhez szoktunk hozzá, és a szokásokról nehéz lemondani.
Arról nem is beszélve, hogy az állandó rohanás miatt döntünk természetes reggeli helyett a müzliszelet mellett.
Ám itt felmerül egy fontos kérdés: megéri?
A másik dolog a mértékletesség. Egyszerűen képtelenek vagyunk mértéket tartani. Miért is kellene egy nap alatt megennünk egy tábla csokoládét? Miért ne lehetne kockánként beosztani? Furcsán hangzik ez a két kérdés egy olyan társadalomban, ahol a csokoládé készlete kifogyhatatlan.
Viszont az egészségünk meg véges, úgyhogy muszáj kompromisszumot kötni.
Csökkentsük le a nasit, és figyeljünk oda az étkezések számára is. Ha a megfelelő alapanyagokat fogyasztjuk, észre sem fogjuk venni, hogy eljött az ebédidő, mert a gyomrunk nem fog kíméletlenül jelezni.
Az egészséges életmód és a természetes étrend bizony áldozatokkal jár. Persze mindez nem fog gondot jelenteni, ha néhány hét múlva boldogan szállunk le a mérlegről.