A vörösbort régóta tanulmányozzák antioxidánstartalma miatt: rájöttek, hogy hozzájárul a szív egészségéhez. Ehhez hasonló csodaszer a hagyma is, amely nagy mennyiségben tartalmaz antioxidáns hatású flavonoidokat.
A flavonoidok a növények által termelt vegyületek, amelyeket a saját maguk védelme érdekében állítanak elő. Elsősorban a káros UV-sugárzás és más kórokozókkal szemben védenek.
Ennek ismeretében Délkelet-Ázsiában létrehoztak egy hagymás-vörösboros kivonatot, és vizsgálni kezdték. Rájöttek, hogy ez a kombináció megszüntetheti a székrekedést, illetve csökkentheti a koleszterinszintet, a magas vérnyomást, valamint visszaszoríthatja a cukorbetegséget.
A Chung Shan Orvostudományi Egyetem kísérletében 23 önkéntes vett részt, akiknek magas volt a koleszterinszintjük, de egyébként egészségesek voltak.
A résztvevőkből véletlenszerűen két csoportot alakítottak. Az egyik csoport 250 milliliter vörösbort ivott meg mindennap, a másik hagymás-vörösboros kivonatot kapott.
Ezt a kivonatot a következőképp állították elő: felaprították a vöröshagymát, majd vörösborba áztatták a darabokat. Végül leszűrték, és egy erős ízű italt kaptak.
A kísérlet 10 hétig tartott. A boros-vöröshagymás kivonatot ivó csoportból ketten kiléptek, mert egyszerűen nem tudták elviselni az erős ízt. A kísérlet után a kutatócsoport teljes körű vizsgálatot végzett el az alanyokon.
Kiderült, hogy mind a vörösbor, mind a kivonat megnöveli a szervezetben az antioxidánsok szintjét.
Ezek lelassítják vagy megakadályozzák az alacsony sűrűségű lipoprotein oxidációját, amely folyamat a szív- és érrendszeri betegségekhez vezet.
A lipoprotein lipidből és fehérjéből álló vegyület. Az az alacsony sűrűségű lipoprotein, vagyis az LDL, a rossz koleszterin.
A vörösbor nem befolyásolta a résztvevők koleszterin-, triglicerid- és lipoproteinszintjét. Ám a kivonat jelentősen csökkentette a teljes koleszterinszintet, továbbá képes volt szabályozni a gyulladásos biomarkereket. A gyulladásos állapot a szív- és érrendszeri betegségek, valamint az egyéb egészségügyi problémák egyik fő tényezője.
Így a tudósok arra a megállapításra jutottak, hogy a hagymás-vörösboros kivonat hozzájárulhat a szív egészségéhez, valamint a szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséhez.