Ám nem csak ez az egyetlen eset, amikor felmerülhet a vajkérdés. Gondoljunk például a vegánokra, a laktóz- vagy a tejfehérje-érzékenyekre. Mivel az ő étrendjük kizárja a vajat, ezért alapvető fontosságú, hogy megtalálják a legjobb alternatívát helyette.
Süteményekben használhatunk kókuszolajat vagy kókuszzsírt, kakaóvajat, gheevajat, extra szűz olívaolajat vagy az avokádópürét.
Az olívaolaj akkor is szóba jöhet, ha krumplipürét akarunk készíteni, avokádókrémmel pedig megkenhetjük a pirítósunkat. De akár házi mogyorókrémet is készíthetünk mogyoróból és tejmentes csokoládéból.
Az olívaolajat íze miatt inkább kenyerek és sós péksütemények készítésénél használjuk. Minden csésze vajat ¾ csésze olívaolajjal helyettesíthetünk.
Az 1960-as években az almapüré volt a legnépszerűbb vajhelyettesítő:
torták és sütemények kiváló alapanyaga. Használata: a receptben előírt vajmennyiség felét helyettesítsük vele. Finom vele a banán- és a cukkinikenyér is.
Kókuszolaj és kókuszzsír esetén a receptben lévő vajmennyiséggel azonos mennyiséget használhatunk.
Azonban, ha a recept nagy mennyiségű vajat ír, amit kókuszolajjal helyettesítünk, a késztermék ízben tartogathat meglepetéseket – egy enyhe kókuszaromát például. Kenyereknél nem biztos, hogy ennek különösebben örülünk, de süteményeknél és muffinok esetén nem zavaró.
Sütemények esetén szóba jöhet még a szilva- és a tökpüré is 1:3/4 arányban; a szilvapüré kissé megszínezi a tésztát.