A gyömbért ősidők óta termesztik Kínában, Malajziában és Indiában, ám pontos származása nem teljesen tisztázott. Elsősorban fűszerként kereskedtek vele, mára azonban gyógyászati célú alkalmazása is legalább annyira elterjedt. A növény hámozott - friss vagy szárított - gyöktörzsét hasznosítják, leveleit és virágát nem.
Fogyasztó hatását a benne lévő illóolajoknak és csípős vegyületeknek, a gingerolnak és a shogaolnak köszönheti.
Ezek egyfelől gyulladáscsökkentő hatásúak - a puffadás mellett segítenek megszüntetni az emésztőrendszerben esetlegesen kialakult kisebb gyulladásokat is, amelyek lassítják az anyagcserét.
Másfelől aktiválják a gyomor nyálkahártyájában lévő hőreceptorokat, fokozzák a bélműködést, egyúttal támogatják a szervezetben végbemenő zsírégető folyamatokat.
Hozzávalók:
1-2 szeletnyi gyömbérgyökér megpucolva, lereszelve
250 ml víz
Első lépésben le kell forrázni egy csésze vízzel egy teáskanálnyi porrá tört gyömbérgyökeret, majd hagyni kell állni öt-tíz percen át lefedve. Szűrés után, étkezések előtt érdemes fogyasztani belőle egy-egy csészével. Ez segíti az emésztőenzimek gyorsabb kiválasztását, serkenti az anyagcsere-folyamatokat, ily módon elősegítve a gyorsabb emésztést és egyúttal a fogyást. Étkezés előtt fogyasztva, a gyomor már nem lesz üres, így csökken az étvágy. A tea ízesíthető kevés citrommal, mézzel, kristálycukrot azonban nem tanácsos beletenni, ha a fogyás a cél.
A gyömbérgyökér manapság már a legtöbb boltban könnyedén beszerezhető. A tea elkészítéséhez is mindössze egy kisebb darab friss gyökérre lesz szükség.
A gyömbértea mellékhatásai nem ismertek, de gyömbérből naponta legfeljebb 4 grammot ajánlott fogyasztani, erre érdemes odafigyelni.