1. Javítja az emésztést
Az áfonya – minden fajtája – nagy mennyiségben tartalmaz természetes rostot. Köztudott, hogy ez hozzájárul a megfelelő emésztéshez és jó székrekedés ellen.
2. Javítja a vércukorszintet
Az áfonyának alacsony a cukortartalma és segíthet a vércukorszint szabályozásában. Kezdjük a napot egy csésze áfonyalével vagy adjunk hozzá néhány aszalt áfonyát a salátához. Jól feldobja az unalmas köretet.
3. Hozzájárul a bél egészségéhez
Az egészséges bélbaktériumok segítésével javítja a bél egészségét. Az áfonya bélre gyakorolt hatása még új kutatási területnek számít, de már hozott pozitív eredményeket.
A kutatók szerint a bogyós gyümölcs hozzájárul a bélmikrobióta egészségéhez és csökkenti a gyulladás kialakulásának lehetőségét.
4. Támogatja a bőrt és a haj növekedését
Természetesen gazdag A- és C-vitaminban, amely segíti a kollagén termelését. Így teszi rugalmassá és egészségessé a bőrt. Sőt, ez a két vitamin felelős továbbá azért is, hogy a haj fényesebb és puhább legyen, illetve gyorsabban nőljön.
5. Csökkenti a koleszterinszintet
Kutatások összefüggést találtak az áfonyafogyasztás és a rossz koleszterinszint csökkenésében. A boltban kapható, cukros levek persze növelik azt, ezért érdemes friss formában fogyasztani – legyen szó tőzeg- vagy fekete áfonyáról.
+1. Erősíti az immunrendszert
A benne lévő C-vitaminnak és antioxidánsoknak köszönhetően megerősíti az immunrendszert. Ráadásul jótékony hatással van a húgyúti rendszerre.
Az ott kialakult fertőzések esélye nőknél sokkal nagyobb, mint férfiaknál.
Ezért szokták leginkább nőknek ajánlani a tőzegáfonya fogyasztását – tea vagy kapszula formájában.