A cukor endorfinokat szabadít fel, amelyek megnyugtatnak, kipihentté tesznek. Ugyanakkor a szerotonintermelést is stimulálják, amely meg a pillanatnyi boldogságért felelős. Mindemellett finom íze is van, ezért nem csoda, hogy folyton kívánjuk az édességeket és a desszerteket.
A gond nem azzal van, ha néha bekapunk egy-egy falat süteményt, hanem amikor túlzásba visszük a cukorfogyasztást.
Arról nem beszélve, hogy rengeteg feldolgozott élelmiszerhez adnak cukrot, olyanokhoz is, amire nem is gondolnánk. Például a kenyérhez, a joghurtokhoz, a gyümölcslevekhez, a különböző szószokhoz és mártásokhoz stb.
Sőt, azt lehet mondani, hogy a cukor gyakorlatilag elkerülhetetlen,
hiszen számos rejtélyes néven van jelen a címkén, mint a dextróz, fruktóz, kukoricaszirup, gyümölcslé-koncentrátum, pálmacukor, maltóz, magas fruktóztartalmú kukoricaszirup, agavészirup, malátaszirup és még sorolhatnám.
Maga a cukor finomított szénhidrát, egy kalóriaforrás, amelyet a testünk energiává alakít vagy zsírként tárol. Persze nem minden cukor rossz, hiszen a gyümölcsökben található természetes cukor nevében benne van, hogy természetes, ugyanakkor tudni kell, hogy a test ugyanúgy bontja le, mint a hagyományos cukrot, tehát ugyanúgy megemelheti a vércukorszintet.
Mindig csak egy kicsit!
Együnk csak egy keveset abból, amit megkívánunk: például egy-két falat aprósüteményt, egy cukorkát vagy egy kocka csokoládét. Ha megengedjük ezt magunknak, akkor nem fogunk szembesülni a visszautasítással és kordában tarthatjuk a vágyunkat.
Próbáljunk 150 kalória alatt maradni, ha desszertről vagy édességről van szó.
Kombináljuk az ételeket!
Talán lehetetlennek tűnik a gondolat, hogy megállunk egy kocka csokoládénál vagy egy darab cukorkánál. Ha nem tudjuk legyőzni az édesség iránti vágyat, akkor kombináljuk valami egészséges alapanyaggal, például gyümölcsökkel vagy magvakkal.
Így születhet meg a csokoládéba mártott eper vagy banánszelet, vagy a csokoládés mandula
Teljes megvonás, zéró tolerancia
Sokaknál jól működik a teljes cukormegvonás és a zéró bűnözés, ugyanakkor az első 48-72 óra meglehetősen kemény. Néhányan azt tapasztalják, hogy ez idő letelte után csökken a vágy, míg másoknál hosszabb időt vesz igénybe. Bárhogy is, idővel kevésbé fogod tapasztalni a cukoréhséget.
Ellenőrizzük a címkét!
Mivel számos olyan élelmiszer van a boltok polcain, amelyek úgy tartalmaznak cukrot, hogy mi még csak nem is sejtjük, érdemes mindig ellenőrizni a címkét.
Rágózásra fel!
Kutatások kimutatták, hogy a rágózás csökkenti az étvágyat. Ez jól tud jönni akkor is, amikor valami édes után ácsingózunk.
Együnk gyümölcsöt
Amikor azt érezzük, hogy mindent megtennénk egy szelet tortáért, ragadjuk magunkhoz a gyümölcsös tálat. Ezekben rengeteg rost, tápanyag és vitamint van. Bátran tartsuk a pulton, hogy bármikor kéznél legyen.
Fontos a minőség!
Ha szükségünk van a cukorpótlásra, válasszunk minőségi édességeket, mint például a csokoládés truffel.
Ne siessünk az elfogyasztásával, élvezzünk ki mindent ízt,
közben tanuljuk meg a kis mennyiségek beépítését az étrendbe. Napi egy truffel például egy egész jó kiindulópont. Érdemes a dobozt eltenni, hogy ne legyen szem előtt, így talán néha-néha meg is feledkezünk róla.
Rendszerezzük az étkezéseket!
Ha túl sok időt hagyunk két étkezés között, annyira eluralkodhat rajtunk az étvágy, hogy nem gondolunk az egészségesre, azonnal a zsíros és cukros ételekre szavazunk. Ehelyett, ha 3-5 óránként eszünk, stabil lesz a vércukorszintünk, és nem kívánjuk annyira az édeset.
Hagyjuk a mesterséges édesítőszereket!
Jó ötletnek tűnhet a választásuk, de valójában nem csökkentik a cukor iránti vágyat. Ráadásul még egészségtelenek is.
Jól jön a támogatás
Sokan, amikor stresszesek vagy dühösek, az édes ételekhez fordulnak vigaszért. De sajnos az étel nem oldja meg a problémát, ráadásul mind a csípőnkre megy.
Ezért érdemes időt szánni az érzelmek kezelésére is, mielőtt kipakolnánk a hűtőt.
Halmozzuk a taktikákat
Akár több taktikára is szükség lehet, hogy ellent tudjunk állni a csábításnak. A cukor iránti vágy megszelídítése érdekében rá kell jönnünk, nekünk mi működik a legjobban. Ez pedig csak úgy lehetséges, ha próbálkozunk.