A szakemberek szerint, amikor nagyon stresszesek vagyunk, olyan vegyi anyagok szabadulnak fel a testünkben, amelyek miatt a zsíros, cukros ételeket kezdjük el kívánni. Ráadásul nyomás vagy trauma alatt az emberek hajlamosak sokkal többet enni.
Ám a stressz kiváltotta étkezések nem tesznek jót az egészségünknek – és a stressz-szintünknek sem.
Mit kellene elkerülnünk, ha nagyon stresszesek vagyunk? Először is a kávét. Egy kávészünet jó ötletnek tűnhet két bonyolult és stresszes feladat között. A minimális koffeinbevitellel még nincs is gond, ám a túlzott fogyasztásával fokozhatjuk a stresszt és a szorongást.
Sőt, nagyon gyakori, hogy stressz esetén az emberek valami cukrosat esznek, például csokoládét. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy a cukor megnövelheti a kortizol, vagyis a stresszhormon szintjét.
Így nemcsak a rossz alvást idézzük elő, de még a stressztől sem szabadulunk meg.
A másik alternatíva stressz ellen általában az alkohol, például egy üveg hideg sör vagy egy pohár bor formájában. Általános nézet, hogy egy pohárka elnémítja a gondolatokat. Ám az is igaz, hogy a hangulatunkon nem javít, ha stresszesek vagyunk,
sőt még az alvásminőségre is negatívan hathat.
Aztán ott vannak a gyorskaják, mint lehetséges alternatíva stressz ellen. Ám ezek a feldolgozott gyorsételek nem rendelkeznek tápanyagokkal, ráadásul vércukorszint-ingadozást is előidézhetnek. Ez persze fáradtsághoz, ingerültséghez és még több stresszes pillanathoz vezethet.
Jó, hír, hogy nem kell lemondani a csokoládéról: a több mint 70%-os étcsokoládé például fogyasztható. De kávészünet helyett tarthatunk akár egy „gyógyteaszünetet" is – igyunk zöld-, levendula- vagy kamillateát.
Élharcos a stressz ellen például az avokádó is. A benne lévő aminosavaknak köszönhetően olyan jó stressz- és szorongáscsökkentő.
A citrusfélék és a magas C-vitamin-tartalmú gyümölcsökről is elmondható, hogy segíthetnek a szorongás kezelésében. Pont, mint a probiotikus élelmiszerek, például a kefir, a joghurt, a savanyúságok stb.