A két változó összetételű szakmai bizottság és a három főből álló csúcszsűri a 100 pontos OIV-rendszer szerint pontozta a borokat. Vitás esetben az utóbbi döntött, ahogyan történt ez a fehérborok esetében is.
A csúcszsűri elnöke az első napon Mészáros Kálmán, a NÉBIH Borászati és Alkoholos Italok Igazgatóságának Igazgatója,
a második napon pedig Maróti Attila, a Felső-Magyarországi Borrégiós Tanács elnöke, míg a harmadik napon Dr. Kosárka József, a Magyar Borszakírók Szövetségének elnöke volt.
A Varsányi Pincészet Olaszrizlingjének története hosszú évekre nyúlik vissza. Varsányi Lajos a kétezres évek elején telepítette ezt a fajtát az Egerhez közeli Verpelét határában, a Szent István-hegyen.
A domboldal akkoriban a hobbikertészek és a műkedvelő szőlészek Mekkája volt.
Varsányi szembement az akkori helyi szokásokkal: a gazdag, barna erdőtalajba nem a környéken szokásos vörösbor-szőlőfajtát, hanem fehérbor-szőlőt, vagyis rizlinget ültetett.
Akkoriban ez felért egy szentségtöréssel, ám apám mégis mélyen hitte, hogy ez a vulkánok formálta, tápanyagban bővelkedő föld egyszer még aranyat érhet
– emlékszik vissza Varsányi Katalin, az alapító lánya, a pincészet tulajdonosa.
Az idő pedig őt igazolta
– mondja, hozzátéve azt is, hogy mindig is fontosnak tartották a különböző versenyeken való megmérettetést.
Méghozzá azért, mert az ilyen seregszemlék szembesítenek minket a valósággal. Ráadásul az Egri Borversenyen a borvidék legjobb borászai bírálják el a borvidék legjobb borait.
Tavaly egyébként a Varsányi Pincészet egyik rozéja lett az Egri Borvidék legjobb rozéja.