Ha megnézzük nagymamáink fagyasztóját, akkor azt látjuk, hogy bezacskózva vagy bedobozolva kerülnek bele az élelmiszerek. Nagyon praktikus például a vajas doboz, a tejfölös doboz vagy a joghurtos műanyag poharak is attól függően, mit akarunk lefagyasztani.
Ezeket a dobozokat könnyű egymásra pakolni, így rendszerezhetjük a fagyasztót.
A zacskóban történő fagyasztás egyik előnye, hogy a zacskó átlátszó, tehát pontosan tudjuk, mi van benne. Arra azonban figyeljünk, hogy nyomjunk ki belőle annyi levegőt, amennyit csak tudunk, és jól zárjuk le a zacskó száját.
Fagyasztás előtt mindenképp írjuk rá a dátumot, és hogy mi van a dobozban. Zacskóban könnyű elrakni a babot, a borsót, az uborkasalátát, dobozba pedig a bogyós és más gyümölcsöket.
Felvághatjuk a zöldségleves alapanyagait is, majd zacskóba téve az is mehet a fagyasztóba. Így legközelebb már csak elő kell vennünk, és főzni vele.
Mindig a tökéletesen érett, jó állapotú gyümölcsöket és zöldségeket fagyasszuk le!
A nagyobb gyümölcsöket, például almát, körtét, mangót, őszibarackot, fagyasztás előtt érdemes meghámozni, a magot a csonthéjasokból kivenni. Vágjuk kisebb darabokra, majd tegyük olajjal kikent dobozokba.
Lefagyaszthatjuk továbbá püré vagy lé formájában is.
A püré elkészítéséhez forraljuk fel a gyümölcsöt cukorral és vízzel, nyomkodjuk át szitán, és mehet is a dobozba. A levet is kisajtolhatjuk belőle, mehet egy műanyag üvegbe, majd a fagyasztóba. Persze smoothie-kat is készíthetünk, adagokban mehetnek a fagyasztóba, így bármikor kéznél lesznek.
Vannak bizonyos gyümölcsök, amelyek könnyen elszíneződnek, mint a sárgabarack, az alma, a szilva vagy a rebarbara. Ezeket érdemes cukorszirupban lefagyasztani. 450 g cukrot kell feloldani 1 liter vízben, felforralni a keveréket, hagyni kicsit hűlni, majd hozzáadni egy citrom levét.
Tegyük a felszeletelt gyümölcsöket egy műanyag dobozba, majd öntsük rá a cukorszirupot. Zárjuk le, és mehet is a fagyasztóba. Ezeket érdemes felhasználni három hónapon belül.
Persze a gyümölcsökből akár fagylaltot vagy szorbét is készíthetünk, így is megőrizhetjük őket későbbre. A lényeg, hogy ne hagyjuk kárba menni.