Általában körülbelül 5-10% ecetsav és körülbelül 90-95% víz keverékéből állítják elő. Ez a fajta ecet az egyik legsokoldalúbb. Intenzív, erős ízű, gyakran használják ketchupkészítéshez, keménytojás-főzéshez és még ahhoz is, hogy a burgonyapüré élénk fehér árnyalatú maradjon.
Ugyanakkor a fehér ecet többnyire kiváló tisztító tulajdonságairól ismert.
Például szódabikarbónával összekeverve habzó oldatot hoz létre, amely hasznos a zsírok és az odasült ételmaradékok eltávolításához az edényekről.
A fehér ecet emellett kiváló univerzális tisztítószer. Keverjük össze vízzel és egy kis illóolajjal egy szórófejes flakonban, és máris használhatjuk akár a konyhában, akár a fürdőszobában.
Ahogy a neve is jelzi, a fehérborecetet erjesztett fehérborból készítik. Az íze enyhébb, mint a fehér eceté és az almaeceté. Gyakran használják salátaöntetekhez, szószokhoz, sőt pácokhoz is.
A balzsamecet az egyik legnépszerűbb ecetfajta. Minél öregebb, annál sötétebb a színe, édesebb az íze és sűrűbb az állaga. Összekeverhetjük extra szűz olívaolajjal, így kiváló salátaöntet lehet.
Finom csirkepácot is készíthetünk belőle, és nagyon jól illik a mozzarella sajthoz.
A pezsgőecet fermentált pezsgőből készül, az összes ecettípus közül ennek van a legkönnyebb íze: egyszerre fanyar és édes. Remekül illik a salátákhoz, a sertéshúshoz és a csirkés ételekhez.
Vörösborból készítik, ideális salátaöntetekhez, szószokhoz, pácokhoz.
A rizsecetet vagy a rizsborecetet erjesztett rizsborból készítik. Édes, finom íze van, és a legtöbb ecetfajtához képest kevésbé savas.
Ezt a fajta ecetet leginkább az ázsiai receptekben használják, beleértve a rántást, salátákat, tésztát és még a zöldséges ételeket is.
Az almaecet az utóbbi években nagy népszerűségnek örvend, mert sokféle felhasználási módja van. Olívaolajjal összekeverve kiváló salátaöntetet kapunk, jól illik a fasírtokba, a garnélához és a burgonyaételekhez is.