Vágólapra másolva!
Az elfogyasztott ételek hatással vannak ránk. Bizonyos alapanyagok segíthetnek kezelni a téli melankóliát, fogyasztásukkal jobb hangulatba kerülhetünk. Ugyanakkor vannak olyan élelmiszerek is, amelyek épp ellenkezőleg: rosszul hatnak a hangulatunkra. Mit együnk ebben az időszakban?
Vágólapra másolva!

Az antioxidánsok megakadályozhatják a sejtek károsodását

A testünkben megtalálható szabad gyököknek nevezett molekulák számos problémát előidézhetnek: sejtkárosodáshoz és korai öregedéshez is vezethet jelenlétük. A tanulmányok szerint különösen az agyra veszélyesek.

Bár a szabad gyököket nem lehet teljesen kiiktatni, csökkenthető romboló hatásuk antioxidánsokban gazdag ételek fogyasztásával.

Ezek a következők:

  • a béta-karotinban gazdag sárgabarack, sárgadinnye, sárgarépa, őszibarack, tök és édesburgonya
  • a C-vitaminban gazdag brokkoli, áfonya, grapefruit, kivi, narancs, paprika, eper, paradicsom, krumpli
  • az E-vitaminban gazdag margarin, diófélék és magvak, növényi olajok és búzacsíra
Forrás: Shutterstock

Bizonyos szénhidrátoknak nyugtató hatása lehet

A szénhidrátok kapcsolatban állnak az agy hangulatfokozó anyagával, a szerotoninnal. A szakértők szerint még további vizsgálatokra van szükség a témában, de úgy tűnik,

hogy a szénhidrátok utáni sóvárgás összefüggésben állhat az alacsony szerotoninszinttel.

Szénhidrátot azonban okosan kell választani. Korlátozzuk a cukros ételek és az egyszerű szénhidrátok fogyasztását, és inkább gyümölcsökből, zöldségekből és hüvelyesekből vigyünk be egészséges szénhidrátokat.

A fehérjében gazdag ételek fokozzák az éberséget

A fehérjében gazdag alapanyagokban van egy triptofán nevű aminosav, amely segíthet a szerotonin előállításában.

Próbáljon rendszeresen enni fehérjében gazdag alapanyagokat, különösen akkor, ha meg szeretné tisztítani elméjét.

Az egészséges fehérjék jó forrásai a bab, a borsó, a hal és a baromfi.

Próbálja ki a mediterrán étrendet

Egy spanyol tanulmány kimutatta, hogy a depresszió aránya a férfiaknál nagyobb, mivel kevesebb folátot visznek a szervezetükbe. Ugyanez történik a nőknél is, ha kevesebb B-vitamin van a szervezetükben.

Nem ez volt az első tanulmány, amely kapcsolatot talált a vitaminok és a depresszió között. Ugyanakkor a kutatók szerint még több bizonyítékra van szükség a témában,

hogy kétség nélküli kijelentéseket tehessenek.

A B-vitamint a mediterrán étrenddel bőven bevihetjük hüvelyesekkel, diófélékkel, sok gyümölccsel és zöld leveles zöldségekkel.

Vigyünk be elég D-vitamint

Egy nemrégiben végzett nemzeti kutatás szerint a depresszió kialakulásának valószínűsége nagyobb az alacsony D-vitamin-szinttel rendelkező embereknél.

Egy másik tanulmányban a Toronto Egyetem kutatói észrevették, hogy azoknál az embereknél, akiknél észlelhetőek voltak a depresszió tünetei, javult az állapotuk, amikor a D-vitamin szintje nőtt a szervezetükben – tavasszal és nyáron.

Válasszuk a szelénben gazdag ételeket

A tanulmányok összefüggést találtak az alacsony szelénszint és a rossz hangulat között is. A szelén ajánlott napi mennyisége a felnőttek számára 55 mikrogramm.

Szelénben gazdag alapanyagok:

  • bab és egyéb hüvelyesek
  • sovány húsok
  • diófélék és magvak
  • tenger gyümölcsei
  • teljes kiőrlésű gabonák

Fogyasszunk Ómega-3 zsírsavakat

A közelmúltban a tudósok arra is rájöttek, hogy azokban a társadalmakban, ahol nem fogyasztanak elég Ómega-3 zsírsavat, magasabb a depresszió kialakulásának kockázata.

Az Ómega-3 zsírsav jó forrásai:

  • tengeri halak
  • lenmag
  • repceolaj
  • avokádó
  • diófélék, különösen a dió
  • zöld leveles zöldségek

Látható, hogy milyen sok tápanyag lehet hatással a hangulatunkra. Szerencsére egy tápláló étrend segíthet bevinni minden vitamint és ásványi anyagot, amire szükségünk van.

Forrás

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!