Szinte bármilyen zöldség és hüvelyes, de még gomba is lehet az alapja. Készíthetjük babból, lencséből, borsóból, répából, cukkiniból, csicseriborsóból, illetve ezek keverékéből is.
Például répa, cukkini és krumpli házasításából nagyon finom fasírt készül.
A zöldségeket vagy hüvelyeseket a felhasználás előtt mindig készítsük elő, főzzük puhára. Fontos továbbá annak az alapanyagnak a kiválasztása, ami összetartja a fasírtunkat. Ez lehet áztatott zsemle, zsemlemorzsa, főtt rizs, főtt bulgur, de még zabpehely is.
Ne hagyjuk ki belőle a tojást és a fűszereket sem. Használhatunk borsot, sót, zöld fűszereket, mint a petrezselyem és a majoranna.
Nyugodtan szórhatunk a keverékünkbe például aprított tökmagot, lenmagot vagy szezámmagot, illetve megforgathatjuk a gombócokat zsemlemorzsában is.
Nálunk a fokhagyma is kihagyhatatlan alapanyaga a zöldségfasírtoknak, úgyhogy, ha szeretjük, erről se feledkezzünk meg.
Tulajdonképpen a zöldségfasírt titka az, hogy jól be kell fűszerezni, és akkor biztosan nem lesz hiányérzetünk amiatt, hogy nem húsból van.
Ahogy bármelyik másik fasírtot is. Locsoljunk meg olívaolajjal egy tepsit, sorakoztassuk rá a fasírtokat, és mehet is a sütőbe. De akár kisebb pogácsákat is készíthetünk,
amiket sütőben és serpenyőben is megsüthetünk.
Tulajdonképpen a saját preferenciánkon és szokásainkon múlik, hogyan sütjük meg a fasírtunkat.
Beletehetjük szendvicsekbe, készülhet főzelékhez, rizs vagy krumplipüré mellé, de akár levesbetétként is fogyaszthatjuk.
Ehetjük magában savanyúval vagy mártogatóssal, illetve sütés után megfőzhetjük paradicsomos vagy bármilyen mártásban, így mehet a tésztára.