A neves gasztronómiai portál szerint ezeket a lépéseket érdemes elkerülni a tökéletes végeredmény érdekében:
Rossz berögződés, hogy a kifőtt tésztát a szűrőbe téve átmossuk hideg vízzel. Valószínűleg senki nem tudná megmondani, miért csináljuk, egyszerűen így szoktuk meg. Aztán persze csodálkozunk, hogy a spagettiszósz ott marad a tányér alján... Az ok egyszerű: a hideg vizes öblítéskor a tésztán lévő keményítőt lemossuk. Pedig ez a keményítő az, ami segít, hogy a szósz – legyen az paradicsomos, tejszínes, pesztós – hozzátapadjon a tésztához, és egy selymesen krémes párost alkosson vele.
Azt feltételezzük, hogy néhány csepp olívaolaj meggátolja a tésztaszemek összetapadását főzés közben. Végül is lehet, hogy beválik, csakhogy van egy nem várt következménye a dolognak.
Az olaj ugyan megtapad a tészta felületén, és ennek eredményeképpen valóban nem fog összetapadni, cserébe viszont a feltétek sem fognak tudni „hozzákapaszkodni" a tésztaszemekhez, vagyis megint ott találjuk magunkat a szósszal a tányér alján.
A legjobb módszer a többszöri kevergetés: főzés közben néhányszor kavarjuk át a tésztát, ezzel elkerüljük, hogy összetapadjon – mellékhatások nélkül.
Tipp
Az olajat ugyan el kell felejtenünk tésztakészítéskor, sót viszont mindig tegyünk a főzővízbe. Körülbelül 450 gramm tésztához 1-½ evőkanál só szükséges. Az időzítés is fontos: ideális esetben a már gyöngyöző vízbe kerüljön a fűszer.