Mindenki Laci bácsija, természetesen nem ekkor kezdte pályafutását:
már 1966-ban a Szabadság Szállóban volt hidegkonyhafőnök – 18 évesen.
Ezután a Tihanyi Motel, majd a Gundel Étterem séfhelyetteseként munkálkodott. Később, Párizsban, a Magyar Ház séfjeként dolgozott, majd hazatérése után, 1974-től a Gundel Károly Vendéglátóipari Szakközépiskola tanára volt 18 évig.
1988-ban csapatával megnyerte a frankfurti szakácsolimpiát.
2000-ben adta ki első szakácskönyvét, ám az országos ismertséget saját főzős műsora, az ATV-n látható Laci bácsi konyhája hozta meg számára. Ebben a műsorban – ahogy aztán később a YouTube-os főzőcsatornáján is – az egyszerű, házias, magyaros fogások voltak főszerepben. Az, hogy vérbeli pedagógus volt, itt sem tudta levetkőzni: mindegyik ételt úgy készítette el, hogy a folyamatokat az is követni tudja, aki soha életében nem fogott még fakanalat a kezébe.
Bár szakácsművészetét sok támadás érte, elsősorban az alapanyagok megválasztása és az avítt technológiák alkalmazása miatt, tény, hogy szenvedélyesen szeretett főzni, és küldetésének tekintette, hogy a magyar gasztronómiát minél több emberrel megismertesse, megszerettesse - itthon és külföldön egyaránt. Az, hogy tanárnak első osztályú volt, arról nem csak a munkájáért kapott kormánykitüntetés tanúskodik, hanem azok a sorok, amelyekkel egykori iskolája és tanítványai emlékeztek rá, amikor a szakácsolimpikon 2019 júniusában hosszan tartó betegeskedés után elhunyt.
Benke Laci bácsira most mi is néhány legendás receptvideójával emlékezünk - a csatorna legnépszerűbbjei közül válogattuk ki a legjobbakat. Egy biztos: ha a klasszikus magyaros ízvilág rajongói vagyunk, és szeretnénk visszahozni egy kicsit a nagyanyáink házias konyháját, Laci bácsi receptjeiben nem csalódunk!
Palócleves, ahogy Benke Laci bácsi készíti – borajánlóval a végén:
Magyaros gombaleves:
Túrópogácsa Laci bácsi módra:
Libamáj zsírjában:
A sort a Laci bácsi konyhája utolsó videójával zárjuk, ami épp Benke László halálának napján élesedett az oldalon. Van abban valami szívszorító, hogy ezzel a merőben más irányt követő, de azért nyomokban mégiscsak némi magyaros jelleget tartalmazó recepttel zárta földi pályafutását a legendás mesterszakács.