A kukorica közismerten Amerikából származik. Perutól Észak-Amerikáig évezredek óta termesztik, valószínűleg Mexikóban alakult ki. A kukorica felhasználása eleinte nem volt népszerű, inkább csak disznóknak, mintsem embereknek alkalmas tápláléknak gondolták, de a könnyen termeszthető növény Európa-szerte gyorsan elterjedt.
Ma már pedig az étrendünk szerves részévé vált a kukorica, ami C- és B-vitamint, magnéziumot, káliumot, antioxidánsokat és számos növényi vegyületet tartalmaz.
A kukorica fogyasztása a szemre is jótékony hatással lehet, a benne lévő lutein és zeaxantin miatt. Sőt a kukorica előnyei közé tartoznak az élelmi rostok is, amelyek védelmet nyújtanak bizonyos emésztési problémákkal szemben.
Ugyanakkor a cukorbetegeknek korlátozniuk kell a keményítőtartalmú szénhidrátbevitelt, így a kukoricafogyasztást is.
Illetve kutatások igazolják, hogy más keményítőtartalmú élelmiszerrel szemben, mint a krumpli, a kukorica járul hozzá a leginkább a hízáshoz – ha túl sokat fogyasztunk belőle.
Mielőtt az asztalra kerülne, jó ha tudjuk, ne vegyünk olyan csemegekukoricát, amiről eltávolították a leveleket vagy sokat voltak a napon. A legjobb, aminek a bojtja egy kissé aranyszínű. Kerüljük azokat, amelynek a levelük elszíneződött, ugyanis a sárgás héj sérülést vagy öregséget jelent.
A kukorica elkészítési módok közé tartozik a grillezés, főzés és sütés, de a kukoricaszemeket megfőzve hozzáadhatjuk salátákhoz, levesekhez, köretekhez, de akár önmagukban is fel lehet szolgálni vajjal vagy olívaolajjal és különböző fűszerekkel.
A főtt kukoricát azonban nem is olyan egyszerű elkészíteni, mit ahogy azt gondolnánk.
A tökéletes főtt kukoricát szeretnénk készíteni, ne tartsuk 2 napnál tovább a hűtőben a zöldséget, mert mert sokat veszíthet kellemesen édeskés ízéből.
A túl hosszú kukoricacsöveket feldarabolhatjuk. Éles kést használjunk, és lehetőleg ne sértsük meg a szemeket. Elég, ha a kés pengéjével csak körbejelöljük a vágás helyét, majd kézzel kettétörjük a csövet. Végül a csöveket és a félretett leveleket is mossuk meg folyó víz alatt. A csemegekukorica a zsengeségétől függően 10-35 perc alatt megpuhul. 8-10 perc főzés után szedjük le a csövek végéről néhány nagyobb szemet, és kóstoljuk meg.
Végül önmagában, pestóval vagy akár különféle fűszervajakkal feltuningolva tálaljuk.
Ahogy említettük a kukorica az egyik legszínesebb zöldség, amiből rengeteg ételt lehet készíteni. Ilyen a krémleves is, amihez most mutatunk egy különleges kukorica receptet!
Hozzávalók:
Elkészítés:
Pirítsuk meg a hagymát és a bacont a vajon – ez körülbelül 8-10 perc. Keverjük hozzá a fokhagymát, utána a lisztet, pirítsuk pár percig. Folyamatos keverés közben adjuk hozzá a vizet, forraljuk fel. Adjuk hozzá a kukoricát és a burgonyát, majd a kakukkfüvet, a babérlevelet, végül sózzuk és borsozzuk ízlés szerint. Főzzük 20-25 percig, amíg a krumpli megpuhul. Ha a krumpli puha lesz, szedjük ki a felét, turmixoljuk össze, majd keverjük bele a levesbe. Adjuk hozzá a tejszínt és a mézet, főzzük még 5 percig. Tálaljuk reszelt sajttal.
Főtt kukorica készítés: