Heroes of Might and Magic IV (magyar szinkronnal)

Vágólapra másolva!
Immár negyedik részéhez érkezett a 3DO körökre osztott stratégiai sorozata, a Heroes of Might and Magic. A legújabb rész ugyan nem tartalmaz annyi újdonságot, mint vártuk, viszont ennek ellenére méltó utódja a legendás elődöknek.
Vágólapra másolva!

Az első dolog, ami szembe, vagyis inkább fülbe fog tűnni, az a játék zenéje. A lélegzetelállító meglehetősen enyhe kifejezés, ami aligha írja le a valóságot. Kétségtelen, hogy nem jelent meg olyan program az utóbbi időben, mely felvehetné a versenyt a HMM4 zenéjével. Nem maradnak el a muzsika mögött a hanghatások sem. Az ember tényleg úgy érzi, mintha a helyszínen lenne, amint a hallgatja a víz csobogását, vagy a lovak patájának dobogását.

Hogyha felocsúdtunk a zene által okozott ámulatból, elkezdhetünk gyönyörködni a játék grafikájában is. Azt már a korábbi részekben is megszokhattuk, hogy a picike objektumok is rendkívüli részletességgel kerültek kidolgozásra, de a negyedik részben sikerült mindezt tovább srófolni. Hogyha harcra kerül a sor, szintén igen impozáns látvány tárul szemünk elé, hiszen a harcoló felek, mozgás néhány kivételtől eltekintve nagyon életszerű, helyenként pedig mulatságos.

A játék lényege persze nem változott az előző részekhez képest, vagyis ezúttal is épületeket emelünk városainkban, melyekben egységeket toborzunk, hogy aztán egy hős vezetésével ezen egységek győzelmet arassanak az ellenség héroszai, illetve várai felett. Itt azonban máris meg kell említenünk egy újítást: míg a korábbi részekben az egységek csak egy hős vezetésével közlekedhettek a térképen, a negyedik részben már teljesen önállóan is mozoghatnak. Lehetőség van ezen felül arra is, hogy nemcsak a várakban, hanem a stratégiailag fontos épületekben, például bányákban is elhelyezzük őket. Ekkor az építményt elfoglalni szándékozó ellenségnek meg kell küzdenie ottani seregünkkel a sikerhez.

Ha már a harcnál tartunk, itt is találkozhatunk újításokkal. A legfontosabb, hogy hősünk ezúttal már nem áll a terep szélén, mint szamár a hegyen, hanem aktívan bekapcsolódik a küzdelmekbe. Vigyázzunk, ha hősünk túl aktív, és nem túl erős, akkor az ellenfél körbe is veheti, ami nem sok jót jelent. Erre már csak azért is lehetősége van, mivel a negyedik részben nem oldalról, hanem izometrikus nézetből láthatjuk a küzdelmeket, ami sokkal áttekinthetőbbé teszi az egész harcot. Szintén új elem a harc területén, hogy az egységek akkora létszámmal viszonozzák az ellenfél támadását, amekkora létszámba elszenvedték azt, vagyis nemcsak a csapást túlélt resztli fog visszacsapni. Hogy ez mennyire élethű, az jó kérdés, de a fejlesztők ezt találták ki.

A városok épületeinek fejlesztésénél az újítás az, hogy nincs lehetőség az egységeket produkáló épületek fejlesztésére, ami azt küszöböli ki, hogy a kevésbé hatékony típusa az adott egységnek feleslegessé válik. Minden egyes vártípusban hat különbözőfajta lényt, illetve katonát toborozhatunk, melyek között egyaránt megtalálhatóak az olcsóbb, de kevésbé hatékony, illetve drága, de igencsak effektív unitok. Eltérés az előző részekhez képest, hogy a teremtmények folyamatosan termelődnek, vagyis nem kell megvárnunk a hét végét új egységek hadba szólításához. A várakban egyébként számos más épület is rendelkezésünkre áll, melyekben nem egységeket toborozhatunk, hanem mondjuk növelhetjük a vár bevételét, kémkedhetünk a többiek után, hősöket bérelhetünk fel, vagy éppen varázslatokat szerezhetünk be.

A hősöket illetően rengeteg fejlődési lehetőség áll előttük, mely attól függ, hogy milyen szakértelmeket sajátítanak el. Összesen csaknem negyven kaszt vár hősünkre a harci mágustól kezdve az orgyilkoson át a varázslókirályig. Hogy előbbre léphessünk egy osztályban, ahhoz két szakértelemben kell specializációt szereznünk. Hogy hősünk még hatékonyabb legyen, arról hivatottak gondoskodni a különféle varázstárgyak, melyek általában a hős valamely alaptulajdonságát (támadás, védekezés, életpontok, stb.) növelik meg, bizonyos esetekben meglehetősen drasztikusan.

Az előző részekre jellemző volt, hogy a hősök idővel elvesztették fontosságukat, és a küldetések végső stádiumában csak az egységek száma számított. Kétségtelen, hogy a negyedik részben sem fog egy hős leverni kétezer sárkányt, de az igaz, hogy mind a varázstudók, mind a harcos héroszok jóval fontosabb szerepet fognak játszani a csaták alakulásában, mint tették az a korábbi részekben.

Azt a korábbi részekre sem lehetett ráfogni, hogy félórás játékok lennének, és ez a negyedik rész esetében sincs másként. Összesen hat kampány közül választhatunk, és ezen kampányok minden egyes küldetése igencsak összetett és bonyolult. Az elő kampány első misszióját például még könnyebb fokozatban is legalább öt óráig tart végigjátszani, és ugyebár van hat kampány számtalan misszióval. Ha végeztünk a küldetéssorozatokkal, jöhetnek az egyedi missziók, na meg persze ott van a szerkesztő is, nem is beszélve a játékostársak által a netre felpakolt térképekről. Egy szó mint száz, aki szereti a műfajt, aligha fogja megunni a programot az elkövetkezendő ezer évben.

A bevezetőben azt említettük, hogy a játékba nem került annyi új elem, mint vártuk, de végül részletezve csak sikerült eleget összeszednünk ahhoz, hogy elmondhassuk, a játékot azoknak is érdemes kipróbálniuk, akik végignyúzták az előző három részt. Azok pedig, akik most találkoznak először a programmal, mindenképpen remek szórakozásként ajánlhatjuk a 3DO fantasy stratégiáját.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről