Az online sajtó nagy részét bejárta az a februári hír, miszerint egy holland üzletember a Napsterhez hasonló fájlcserélő szolgáltatást indít. Állítása szerint a "Hones Thief" bármely, akár szerzői joggal védett szoftver, film, vagy zenei fájl lelőhelye lett volna. Honlapján korábban elhelyezett információk alapján Pieter Plass egy tavaly tavaszi, a Kazaa fájlcsere-rendszerre nézve pozitív bírósági döntésre alapozta vállalkozását, mely reményei szerint Hollandia a "fájlcsere mennyországává" válhat. Plass igen erős kommunikációval reklámozta a Honest Thief-et: a külön erre a célra szentelt honlap - www.thehonestthief.com - mellett számos interjúban beszélt a fájlcsere-rendszerről.
Az ígéretek után a holland üzletember április elején fellebbentette a fátylat a szolgáltatásról: a weboldalán elhelyezett videofelvétel tanúsága szerint mindössze egy jól kidolgozott átverési hadjáratról volt szó. - A fiktív fájlcserélővel mindössze készülő, azonos című könyvemnek akartam egy kis reklámot csapni - fejtegeti Plass a felvételen, hozzátéve, hogy ez sikerült is, hiszen, míg két hónappal ezelőtt vajmi kevesen tudtak egyáltalán létezéséről, mára az internetes sajtó nagy részében megfordul neve.
Az esethez hasonló "hoax"-ok, csalások sűrűn előfordultak az utóbbi években. Ilyen volt Kaycee Nicole Swenson online naplója 2001-ben: a 19 éves rákbeteg lány több mint egy évig vezette weboldalát, melyben részletesen leírta a betegség elleni küzdelmét. Ezen idő alatt számos együtt érző akadt, akik követték Kaycee életét, chatszobákban találkoztak vele, olvasták a napló bejegyzéseit. A lány "halála" után azonban kiderült, hogy Kaycee mindössze egy 40 éves nő találmánya, aki saját szórakoztatására vezette a weblogot. Többek közt ilyen és korábbi, az elmúlt néhány száz évből származó hírhedtebb csalásokat gyűjtött egy helyre a Museumofhoaxes.com weboldal.