A Nokia 2002 telén több új telefonnal együtt mutatta be elsőként Observation Camera elnevezésű termékét, amellyel a gyártó sokak érdeklődését keltette fel. A termék egy biztonsági kamera, amely tartalmaz egy kétsávos (GSM 900/1800 MHz), GPRS adatátvitelt támogató mobil egységet, egy 58 fokos látószögű kamerát, hőmérőt, illetve lehallgatáshoz használható mikrofont. Működtetéséhez külön SIM-kártyát és hálózati áramot igényel, távirányítása SMS-parancsokon keresztül történhet, ő maga pedig SMS és MMS/e-mail üzenetekben tudja továbbítani riasztásait. Az Observation Camera csak beltéren használható, mínusz 10 és plusz 50 fokos hőmérséklet között képes működni.A kamera működtetéséhez legolcsóbb és legésszerűbb megoldásnak egy feltöltőkártyás csomag vásárlása tűnik, bár ez esetben ügyelnünk kell arra, hogy időnként töltsük fel az egyenleget, illetve észben tartsuk, hogy meddig aktív prepaid előfizetésünk.
Konfigurálás, szerelés
Az eszköz beüzemelése közepes nehézségű feladat. Elsőként a kamera hátulján lévő gumiajtó kihajtását követően a SIM-kártyát kell helyére csúsztatnunk, valamint a hálózati tápkábelt kell csatlakoztatnunk az eszközhöz. Ezt követően a konfigurálást kell elvégezni, amelyet a mellékelt, soros portra illeszthető kábel segítségével egy PC-s kliensprogrammal vagy - jóval bonyolultabb módon - SMS-eken keresztül is elvégezhetünk. Ezeken a parancsokon keresztül a kamerának a távolból is adhatunk parancsot például a mozgásérzékelő ki- vagy bekapcsolására vagy akár egy kép készítésére.
A kamera felszerelése természetesen az adott helyszín, szoba kialakításától függően nehéz, a gyártó egy talapzatot, néhány csavart, két csavarhúzófejet mellékel a dobozban, melyekkel magát az eszközt, illetve a tápkábelt rögzíthetjük a falhoz. Az eszköz tömege egyébként 200 gramm, méretei: 120x85x52 mm. A szerelés során néhány SMS-parancsot valószínűleg mindenki elhasznál, míg sikerül elérni az optimális rálátást az adott helyiségre. A konfiguráláshoz szükséges programot Windows 98/NT/2000/XP operációs rendszerekre lehet telepíteni. Bár az alkalmazás lehetne némileg felhasználóbarátabb, némi gondolkodás után minden szükséges beállítás könnyen elvégezhető. Szerencsére a beállításokat egy fájlba is elmenthetjük, így elég egyszer elvégezni a konfigurációt. A beállításokat egy saját kóddal levédhetjük.