A felhasználók számítógéphez való viszonyának elemzése azt mutatja, hogy az operációs rendszereket és a szoftvereket "civilizáltabbá" kell tenni. Erre a következtetésre jutott Jeng-Ji Cseng, a Tajvani Nemzeti Egyetem kutatója is, aki 269 önkéntes segítségével tesztelte egyazon számítógépes játék "udvarias" és "lekezelő" változatát.
A kísérlet részvevőinek egy kínai közmondást kellett kitalálniuk. A programot úgy írták meg, hogy a szoftver állandóan haszontalan javaslatokkal bombázza a játékosokat, igyekezve minél jobban összezavarni és felbosszantani őket. A szoftver "udvarias" változatában a számítógép mintegy "bocsánatot" kért, amikor a játék végén "sajnálatát" fejezte ki amiatt, hogy nem tudott hasznos javaslattal szolgálni. A második verzióban a képernyőn egy lakonikus "Téves válasz" felirat jelent meg.
A játék végén mindkét kísérleti csoport tagjai csalódottak voltak. Az "udvarias" változatot játszó résztvevők azonban gyakrabban minősítették érdekesnek a szoftvert, s 60 százalékuk véleménye szerint a kedves válaszok kellemessé tették számukra a játékot. Igaz, ugyan, hogy 25 százalékuk nem kommentálta a szoftver "udvariasságát", 12 százalékuk pedig arra panaszkodott, hogy érzéseik szerint manipulálták őket.
Egyes szakértők úgy kommentálják a kísérlet eredményeit, hogy a "lekezelő" szoftverek ugyanúgy ingerlik a felhasználókat, mint dölyfös embertársaik. Mások szerint viszont a túlzásba vitt számítógépes "udvariaskodást" az emberek őszintétlenségként élhetik meg. A kísérletet végző tudós szerint azonban "az emberi érzések mechanizmusát senkinek sem sikerült még megfejteni, s a programkészítőknek abból kell kiindulniuk, hogy a felhasználónak mindig igaza van".