Vizsla 2.0 - megújult külső, új szolgáltatások

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

Keresőmappák - automatikus osztályozás

Az újdonságok között az első helyet érdemlik az úgyenevezett keresőmappák. Akik követték a Vizsla fejlesztésének eddigi lépéseit, tudják, hogy a 2001. március elején indult Vizsla 1.0 keresőnek köszönhetően jelentősen javult a találatok minősége. A Vizsla az esetek legnagyobb részében a beírt keresésre nagyon jó választ ad. A jó válasz egyik kulcsa a jó sorrend. Bár a Vizsla ebben nagyon erős, mégis gyakori, hogy a találatok listája többezer tételt tartalmaz. A keresőmappák pontosan abban tudnak segíteni, hogy a találatokat a program témák szerint csoportosítva, vagyis keresőmappákba rendezve is jobban átláthatóvá, böngészhetővé teszi. Ez nagyon megkönnyítheti a dolgunkat, elsősorban akkor, ha több találatot szeretnénk átnézni.

Vizsla keresőmappaLássunk egy példát! Ha a "kutya" szóra keresünk, a lista százezernél is több találatot ad! Remek találatok állnak már az elején, például online kutyamagazin, kutya-szövetségek honlapjai és mások. Ám lehet, hogy sokkal hamarabb megtaláljuk azt, amit keresünk, ha megnézzük, hogy a bal oldalon, a Keresőmappa felirat alatt, milyen témájú keresőmappákba csoportosította nekünk a Vizsla ugyanezeket a találatokat. A kutya keresésre kapott legérdekesebb keresőmappák például: kutyakozmetika, állateledel, állatvédelem, kutyafelszerelés, állatorvostudomány, kutyakiképzés, állatpanziók, haszonállatok stb. Ha tehát a "kutya” keresés beírása után például állatvédelmi témájú, egyszersmind kutyával is foglalkozó weblapokat akarunk átnézni, nem érdemes hosszasan lapozgatni az alaplistában, hiszen az állatvédelem keresőmappára kattintva sokkal hatékonyabban lehet téma szerint szűkíteni az erdeti találatok tömegét.

A lényeg tehát a találatok szűkítése. Mivel a weblapok száma napról-napra rohamosan növekszik (a Vizsla 2.0 már az induláskor 8 millió magyar weblapot ismer!), a keresőszolgáltatások egyik legfontosabb fejlesztési iránya és célja: minél többféleképpen, minél több szempont és keresési stratégia szerint lehessen hatékonyan szűkíteni a keresést. A keresőmappák szolgáltatás mögött egyedülállóan intelligens technológia áll: ez az automatikus osztályozásnak nevezett eljárás, melyet partnerünk, a Northern Light Technologies fejlesztett ki és vezetett be sikerrel az USA keresőpiacán.

Az eljárás magyar keresőre adaptálása során a Northern Light mérnökei a szerkesztőink által összegyűjtött mintalapok feldolgozásával "tanították be" az osztályozó algoritmust arra, hogy elég nagy biztonsággal képes legyen automatikusan tematikus osztályokba (vagyis keresőmappákba) sorolni a magyar nyelvű weblapokat. Csakis ezzel a technológiával lehet másodpercenként akár több keresési kérést kiszolgálva, és mindig a konkrét kereséshez igazítva pillanatok alatt tematikusan szétválogatni weboldalak százezreit. Mint minden öntanító, gépi eljárás e technológia sem tévedhetetlen, azonban legnagyobb meglepetésünkre már az első eredmények messze túlszárnyalták gyanakvó, ezért meglehetősen szigorú minőségi elvárásainkat. Többek között e technológiai megoldásnak köszönhető, hogy a Northern Light világelső a keresőmotorok versenyében, s csupán a Google az, mely - az index méreténél fogva - képes megszorongatni e vezető pozíciót.

Magyar nyelvi szótőkezelés

Ha a Vizslával keres, nem kell ügyelnie arra, hogy egy szó melyik alakját adja meg. Elég annyit beírni, hogy "elad", a Vizsla meg fogja találni azokat az oldalakat is, amelyeken az eladtam, eladta, eladják stb. alakok szerepelnek, vagy például levél keresésre a levelek, leveleket alakokat is hozzáveszi. A magyar szótövek kezelése felé már az előző változat megtette az első lépéseket, a Vizsla 2.0 ebben is jóval többet tud az elődjénél. A Vizsla magyar nyelvi intelligenciája a Morphologic-kal való együttműködés eredménye.

További újítások

A Vizsla 2.0, minden korábbi kedvelt szolgáltatását megőrizve számos további újítást is tartalmaz: új, ergonómiai szempontoknak jobban megfelelő képernyők, új részletes keresési űrlap, új súgó, új katalógus-adatbázis, fejlettebb algoritmus a katalóguskereséshez. Új funkció, hogy ha a szabadszavas találatok között katalogizált weblap szerepel, akkor a Vizsla külön jelzi ezt a találat alatt. Végül, de nem utolsósorban, alapjaiban újult meg a Vizsla tezauruszának megjelenítése és használati módja is: a Vizsla 2.0 tezaurusza kielégítheti úgy az információkeresési szakemberek igényeit, mint azokét, akik elsősorban nyelvi vagy fogalmi ötleteket, segítséget várnak a tezauruszban való böngészéstől.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!