Fél évig nem lehet e-aláírással adót bevallani

Vágólapra másolva!
Hiába indul el áprilistól a mindenki számára elérhető elektronikus adóbevallás rendszere,  egy áprilistól hatályos rendelet tervezete szerint mintegy hét hónapon keresztül nem lehet majd elektronikus aláírással elküldeni a nyomtatványokat - marad a PIN-kód vagy a papír.
Vágólapra másolva!

Három szakminisztérium - a pénzügyi, az informatikai és a Miniszterelnöki Hivatal - egyik rendelettervezetéből kimaradt egy olyan passzus, amely lehetővé tenné, hogy az adózók elektronikus aláírással juttassák el dokumentumaikat a hatóságnak. A rendelet csak a PIN-kódos azonosítást teszi lehetővé, ami közel sem olyan biztonságos, mint az e-aláírás - figyelmeztet közleményében a Magyar Elektronikus Aláírási Szövetség.

A szövetség ügyvezető alelnöke, Rózsahegyi Zsolt az [origo]-nak elmondta: a rendelettervezetben korábban az szerepelt, hogy PIN-kóddal vagy elektronikus aláírással igazolhatják, illetve hitelesíthetik magukat az adózók, ám a "vagy" utáni, az elektronikus aláírásra vonatkozó részt egyszerűen kitörölték - pedig a rendeletnek április 1-jén kell életbe lépnie.

Rózsahegyi szerint azért is érthetetlen az elektronikus aláírás mellőzése, mivel egy várhatóan novemberben életbe lépő, a Közigazgatási Hatósági Eljárás és Szolgáltatás szabályairól szóló törvényt módosító jogszabályban kifejezetten és tételesen szerepel, hogy az elektronikus aláírást a közigazgatásban el kell fogadni mint hitelesítést - gyakorlatilag a papír alapúval egyező súlyú lesz az elektronikusan aláírt e-mail vagy dokumentum. Ez azt jelenti, hogy fél évre kiesik az e-aláírás, mint hitelesítési lehetőség, mivel a novemberi törvénymódosítás felülírja az áprilisban kiadandó rendeletet.

Biztosabb az e-szignó, mint a PIN

A két lehetőség - a következő fél évben érvényes PIN-kód és a novemberig érvénytelen e-aláírás - közti különbséget Rózsahegyi úgy jellemzi: a PIN-kód nem több, mint egy, az ügyfélkapun való belépést igazoló személyazonosító szám (olyan, mint mikor a bankkártyánkkal pénzt veszünk fel az automatából). Az elektronikus aláírás ellenben nem csak a küldőt, hanem a beküldött dokumentumot is hitelesíti, azaz: amit egyszer e-aláírtunk, arról öt év múlva is lehet tudni, hogy ki küldte, és hogy módosították-e, vagy sem.

Rózsahegyi szerint magával a PIN-kóddal sincs baj - bár jellegénél fogva nem bizonyítja, hogy pontosan milyen dokumentumokat is küldtünk az adóhatóságnak -, a nagyobb gondot az okozza, hogy azok, akik már rendelkeznek e-aláírással, azok most fél évig e miatt a rendelet miatt nem tudják használni azt. A kirekesztés pedig azért is érthetetlen, mivel fél év múlva egy másik jogszabály jóvoltából lehet majd ismét e-aláírni a dokumentumokat.

Más is észrevette

Az aláírás-szövetség tagjai azért fordultak a nyilvánossághoz, mert úgy érzik: észrevételeiket nem hallgatták meg, és az áprilisban debütáló elektronikus adóbevallási rendszer nem lenne teljes az e-aláírás nélkül - erre egyébként egy, főleg linuxos felhasználókat tömörítő szervezet is felhívta nemrég a figyelmet, az állampolgári jogok biztosához címzett levelükben.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!