Operációs rendszerének eredeti nevét egy N betűvel kiegészítve fogja a Microsoft piacra dobni a Windows XP azon verzióját, amely nem tartalmazza a Media Player nevű zene- és videolejátszó alkalmazást.
Mint ismeretes, az Európai Unió Elsőfokú Bírósága tavaly decemberben hagyta helyben az Európai Bizottság 2004 márciusi döntését, amely arról szólt, hogy a Microsoftnak Windows operációs rendszeréből ki kell adnia egy olyan verziót is, amely nem tartalmazza a saját fejlesztésű Media Playert szoftvert. A társaságnak ezen kívül meg kell osztania riválisaival operációs rendszere szoftverkódjának azon részeit, amelyek ismeretében a versenytársak a Windowszal zökkenőmentesen együttműködő alkalmazásokat fejleszthetnek ki, így nem kerülnek hátrányba a multimédiás lejátszók piacán.
A Microsoft közlése szerint a lejátszószoftvert nem tartalmazó operációs rendszert eredetileg Windows XP Reduced Media Edition ("csökkentett médiafunkciós változat") néven tervezte piacra dobni, ehhez azonban az EU nem járult hozzá. A termék végleges nevét végül a bizottság tagjai választották ki kilenc lehetséges alternatíva - egyebek mellett a Windows XP Not Incorporating Windows Media Player, Windows XP/N és Windows XP/B elnevezések - közül, amelyeket a szoftvercég bocsátott rendelkezésükre. A EU végül a Windows XP Home Edition és a Windows XP Professional Edition N elnevezést hagyta jóvá, így a médiafunkciók terén lebutított operációs rendszer ezen a néven lesz elérhető, s várhatóan néhány héten belül megjelenik majd az európai PC-gyártók kínálatában. A Microsoft közlése szerint bár a cégnek vannak fenntartásai a kiválasztott névvel kapcsolatban, elfogadják a bizottság döntését, hogy ezzel is meggyorsítsák a termék piaci bevezetését, illetve a jelenleg is zajló bírósági procedúrákat.
A Microsoft egyik szakértője egy októberi bírósági meghallgatáson kifejtette, a Media Player kizárása miatt számos weboldal és alkalmazás működésképtelenné válhat Windows alatt. A bizottság szerint a fenti felvetés nem jelent problémát, mivel a számítógépgyártók változatlanul valamilyen médialejátszó szoftverrel együtt értékesítik majd termékeiket. A különbség abban rejlik, hogy a gyártók számos eltérő médialejátszó szoftver közül választhatják majd ki az elképzeléseiknek leginkább megfelelőt, ami versenyhelyzetet teremt a fejlesztők között, és feltételezések szerint végső soron a minőség javulásához vezet.