A vállalat közleménye szerint a londoni belvárosban csütörtökön végrehajtott robbantásokat követően az átlagos óránkénti félmillióról egymillióra emelkedett a társaság rendszerein átmenő, kéretlen reklámoknak nem minősülő elektronikus üzenetek száma. A felhasználók az internetet is használták arra, hogy megtudakolják ismerőseiktől, rokonaiktól, nem esett-e bántódásuk a támadások során.
A terrorcselekményeket követően a brit fővárosban tartózkodók mobiltelefonon is megpróbálták felvenni a kapcsolatot szeretteikkel, így a környék mobiltelefon-hálózatai a csaknem egyidejűleg indított hívások, sms-ek nyomán túlterhelődtek, így a felhasználók nem, vagy csak a sokadik próbálkozásra tudtak hívásokat kezdeményezni.
Elsőbbség a mentőknek
A legnagyobb brit mobilszolgáltató, a Vodafone közlése szerint a készenléti szervekhez irányuló hívásokhoz ideiglenesen elsődleges prioritást rendelt, hogy legalább a helyszínen tartózkodó mentők, rendőrök, tűzoltók kommunikálni tudjanak egymással. A mobilcégek emellett arra kérték előfizetőiket, hogy igyekezzenek a lehető legrövidebbre venni hívásaikat, hogy minél kevesebb ideig foglalják az erőforrásokat.
Csütörtökön olyan pletykák is napvilágot láttak, melyek szerint a mobilhálózatokat azért kapcsolták le, nehogy terroristák mobiltávirányítású bombákkal további támadásokat hajthassanak végre. Ezeket a híreszteléseket az O2 mobilcég szóvivője később cáfolta, elmondása szerint ugyanis a brit kormányzat nem szólította fel a mobilszolgáltatókat arra, hogy korlátozzák hálózataik működését - számolt be a ZDNet. A British Telecom közlése szerint mivel a mobilhálózatok túlterhelődtek, az emberek vezetékes telefonon próbálták meg elérni egymást, így a támadást követően a vezetékes vonalak is csaknem teljes kapacitással, időnként túlterhelve működtek.
Népszerű lett az internet
A BBC arról is beszámolt, hogy számos munkahelyén rekedt londoni televízió hiányában online médiumokból tudott friss információkat szerezni a robbanásokról, az ismert online hírforrások - például a BBC, a CNN vagy a Reuters honlapjai - kisebb-nagyobb fennakadással, de végig állták a felhasználók rohamát. A Blinkx.tv nevű videokereső honlap minden korábbi látogatottsági rekordját megdöntötte, sokan ugyanis a honlapon keresztül, az interneten követték nyomon a BBC, a CNN vagy a Sky csatorna adását. Szintén számos, a helyszíneken készült fotót, illetve a hírcsatornák adásából származó képeket publikáltak internetes képtárakban.
A webnaplók monitorozását végző Technocrati cég szerint a tegnapi napon mintegy ezerháromszáz blog foglalkozott a londoni terrortámadásokkal, egyes online naplók szerkesztői a belvárosban történtekről tudósítottak percről percre.
Százezrek olvasták nálunk is
Megnőtt az érdeklődés a londoni tragédiáról tudósító hazai internetes lapok iránt is. Míg egy átlagos hétköznapon lapunk hírrovatát 60-80 ezer internetező keresi fel, és legfeljebb 200 ezer oldalt töltenek le, tegnap 150 ezer látogató érkezett, és több mint 700 ezer oldalt olvastak. Ez a látogatókat tekintve 122, a lapletöltést elemezve pedig 300 százalékos növekedést jelent. Laptársunk, az Index külföldi rovatának híreit a napi legfeljebb 15-20 ezer látogató helyett 120 ezren olvasták el, ami 900 százalékos növekedést jelent. A lapletöltések száma ötezer százalékkal növekedett: a 20-30 ezer olvasás helyett több mint egymillió alkalommal nézegették az ott megjelent anyagokat.