PC-n is fut az Apple operációs rendszere

Vágólapra másolva!
Hackerek törték fel az eredetileg kizárólag Apple számítógépeken futtatható Mac OS X tesztváltozatát. Most azon dolgoznak, hogy bármilyen PC-n stabilan használhatóvá tegyék a Macintosh operációs rendszer Intel processzorokra szánt verzióját.
Vágólapra másolva!

Képzeljünk el egy Apple Macintosht, amelyik gyorsabb, mint a legerősebb G5-ös, viszont kevesebb, mint negyedannyiba kerül. Az álom hamarosan akár valósággá is válhat, mivel az új, Intel processzorral szerelt Maceket szinte már csak operációs rendszerük, az OS X teszi Apple-lé, amelyet viszont hamarosan bármilyen PC-n futtathatunk - derül ki a Wired riportjából.

Megszületett az OSx86

Mint ismeretes, az Apple a nyáron jelentette be, hogy a korábbi IBM PowerPC
processzorok helyett a jövő évtől fokozatosan a hagyományos PC-kben is alkalmazott Intel lapkákra állítja át az általa gyártott komputereket. A váltás nyomán a cég egy Intel processzorokon is futni képes verziót is kiadott Mac OS X operációs rendszeréből, ám azt csak a tesztelők számára kínált, bizontsági chipet tartalmazó konfiguráción futtatható.

Hackerek egy csoportja azonban feltörte a szoftvert, és nekiállt, hogy átírja azt úgy, hogy bármely átlagos PC-n futtatni lehessen. A Mac OS X legújabb, Tiger kódnevű verzióját tesztelőknek küldte szét az Apple a futtatásához szükséges Macekkel együtt, de a programozók végeztek némi pluszmunkát is. Pár napja járta be az internetet az első pletyka arról, hogy az OS X némi buherálás után PC-n is futtathatóvá vált, majd ezt hamarosan megerősítette egy videó, amelyen a Tigert bebootolják egy Intel Pentium processzorral szerelt PC-n.

A Wired beszámolója szerint az operációs rendszer PC-re való átírása komoly projektté nőtte ki magát, és valószínűleg már programozók tucatjai dolgoznak rajta neves hackerektől kezdve egyszerű egyetemistákig. Az OS X PC-s változatát OSx86-nak nevezték el az Intel processzorok típusjelzése után, és már stabilan fut a tesztelők által hasznlát Dell laptopokon, valamint többféle Pentium- és AMD-processzoros konfiguráción is.

PC-n gyorsabb a Tiger

Az Apple egy biztonsági chipet (Trusted Platform Module, TPM) épített be Intel-alapú gépeibe, amelynek hiányában az OS X nem indul el, és az alkatrész azt is megakadályozza, hogy ellenőrizetlen forrásból származó szoftvert futtassanak a Macintoshon. A hackereknek ezt a védelmet kellett hatástalanítaniuk, valamint gondoskodniuk kellett arról, hogy a rendszer felismerje és kezelje a PC-s hardvereket. Amikor pedig mindezt megvalósították, meglepve tapasztalták, hogy a Tiger jóval gyorsabb PC-n, mint eredeti platformján.

Biztos magyarázatot még senki nem tud erre: a Pentium-fanatikusok a PC-k kiemelkedő teljesítményének tudták be a dolgot, mások pedig azzal a józanabb magyarázattal éltek, hogy az OSx86 alapját képező OS X béta nem az operációs rendszer teljes változata, így futtatása kevésbé veszi igénybe a gépeket.

Összeesküvés-elmélet

Az OSx86 elterjedése beláthatatlan következményekkel járhat, mivel a Mac az Intel-magra való átállással elveszítette egyedi architektúráját, most pedig elveszíti egyedi operációs rendszerét is. A Wirednek nyilatkozó hackerek viszont még azt is elképzelhetőnek tartják, hogy az Apple szándékosan alakította így az eseményeket. Steve Jobs ugyanis PC-re is licencelhetné az operációs rendszert, hogy saját térfelén próbálja meg legyőzni legnagyobb riválisát, a Windowst gyártó Microsoftot.

Forrás: [origo]

Így néz ki a Mac OS X

A cég részvényesei viszont biztosan nem fogadnának könnyen egy ilyen lépést, viszont ezt az OSx86 megjelenése gyorsan megváltozathatja. Azok után, hogy az OS X-et feltörték, Jobs kész helyzet elé állíthatja a befektetőket, és piacra dobhatja a szoftver jogtiszta PC-s változatát.

Ráadásul az Apple-vezér még arra is hivatkozhat, hogy megpróbálta ugyan megvédeni a Tigert, de a biztonsági chip nem volt elég hatékony - kalkulálnak a hackerek. A gyanút az is erősíti, hogy az egyik kódtörő elmondása szerint a védelem nem volt valami nagy falat: a világ egyik vezető informatikai vállalata valószínűleg jobban megvédte volna operációs rendszerét, ha akarta volna.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!