Az Intellitext a Google asztali keresőalkalmazása, a Desktop Sidebar vetélytársának szánja a keresőszoftvert, amely szintén rezidens programként fut a felhasználó gépén - írja a CNet. A Watson automatikusan figyeli a számítógépen megnyitott e-maileket, szövegeket, weboldalakat, és azok tartalma alapján küld keresési kulcsszavakat internetes forrásainak, amelyeket a szabadon meg lehet változtatni.
A visszakapott eredményeket a kereső még egyszer átnézi, és kiválogatja azokat, amelyek legszorosabban kapcsolódnak a felhasználó által megnyitott szöveghez. A keresési eredményeket forrásuk típusa (például weboldalak, híroldalak, blogok) szerint szétválogatva jeleníti meg a program, amely saját keresőmezővel is rendelkezik. Az automatikus szövegértelmezőt és keresőt működtető mesterséges intelligenciát a chicagói Northwestern Universityn fejlesztették ki.
A netre nem küldi ki az adatokat
A gyártó kimondottan épít a felhasználók Google-lal szembeni bizalmatlanságára, hangsúlyozva, hogy a szoftver semmilyen adatot nem küld át a cég központi szervereire. A Google Desktop hír- és webajánlója ugyanis csak akkor működik, ha a szoftver használója engedélyezi számára, hogy a cég szerverein futtasson át és ott indexeltessen minden információt. A Google szoftvere ezek alapján folyamatosan tanulja a felhasználó netezési szokásait, és finomítja a keresési eredményeket.
A Watsonnak ezzel szemben nincs szüksége központi adatbázisra, mivel önállóan elemzi, amit lát, és ennek alapján valós időben, folyamatosan állítja össze az ajánlatot. Készítői szerint a program így nem csak diszkrétebben, hanem hatékonyabban is működik, mint a Google Desktop, mivel nincs szüksége tanulási időszakra.
A szoftver egyetlen hátránya vetélytársával szemben, hogy nem ingyenes: az egyhetes próbaidőszak után 240 dollár (körülbelül 48 000 forint) megfizetése után használható korlátlanul, vagy 100 dollárért egy évig, 10 dollárért pedig egy hónapig lehet keresni vele.