Az IDC piacelemző cég adatai szerint idén még csak a 62,5 millió noteszgép-vásárló 40 százaléka választotta a szélesvásznú (16:9-es képarányú) kijelzőt, de jövőre már minden második notebookot ilyen képernyővel adnak majd el - írja a CNet. A szakemberek szerint a "moziképernyős" laptopok 2009-re szinte teljesen kiszoríthatják a hagyományos modelleket a piacról, amikor is számarányuk elérheti akár a 85 százalékot is. Akkor az elemzők szerint mintegy 114 millió hordozható gép talál vevőre világszerte.
Az elemzők megállapítása szerint a gyártók teljes mértékben követik a keresletet, ami hamarosan árcsökkenéshez is vezethet: míg a 14 collos gépek esetében még jelentős az árkülönbség, ez fokozatosan kiegyenlítődhet. A szélesvásznú noteszgépeket nem cégek, hanem főleg maguk a végfelhasználók vásárolják, akik szeretnének filmet nézni gépükön. A széles kijelzőn emellett a szöveges dokumentumok is kényelmesebben jeleníthetők meg, mivel akár két nyomtatott oldal is elfér egymás mellett, és kevesebbet kell görgetni a szöveget.
Minél nagyobb, annál jobb?
A jövő nagy kérdése, hogy meddig nőhet a notebook-képernyők mérete: a szakemberek szerint hamarosan a 20 collos óriásképernyők is megszokottnak számítanak majd, mivel több nagy gyártó (például a Samsung, a Dell és az LG Philips) is egyértelművé tette, hogy megjelentet ilyen modelleket. A szakértők szerint a hordozható gépek méretének drasztikus növekedését a fogyasztók egyszerűen megszokják majd, mint ahogy a pár éve túl nagynak tartott 15 és 17 collos modellek is elfogadottá váltak.
A fejlődést a nagy felbontású videofilmek és a nagy képernyőfelbontást kezelő alkalmazások (például az 1680x1050-es és 1440x900-as felbontásban is működő Windows Vista) elterjedése is segíti majd. Az elemzők szerint a gyártók egyelőre agresszíven igyekeznek majd piacot hódítani maguknak az új óriáskijelzőkkel. Mivel ebben a szegmensben még nincsenek általánosan elfogadott normák, szinte minden új modell előtt szabad a pálya, és csak "élesben" tisztázódik majd le, hogy melyik monitorméret lesz életképes és melyik nem.