Mobil - munkamániás menedzsereknek

Vágólapra másolva!
Kipróbáltuk a Nokia új okostelefonját: az E61-es billentyűzetén magyar ékezetek is megtalálhatók, de meg lehet nyitni rajta rajta Excel és Word dokumentumokat, támogatja a wifi internetet, viszont nadrágzsebbe csak nehezen fér.
Vágólapra másolva!

A Nokia E61-es egy igazi menedzsertelefon: jóval szélesebb hagyományos társainál, így leginkább csak egy öltöny belső zsebében tudja kényelmesen magával hurcolni a tulajdonos. Paraméterei is alátámasztják, hogy ezt a mobilt nem a könnyed kikapcsolódáshoz szánják, nincs rajta például kamera (bár zene- és videolejátszó igen), viszont szinkronizálni lehet az Outlookkal, nagyméretű képernyőjén pedig megnyithatók a szöveges dokumentumok, táblázatok és prezentációk is.

Nem megmarkolható

Az E61-es a mérlegen 144 grammot nyom, ezt a tömeget azonban egy okostelefonnál normálisnak tartjuk. A készülék csaknem olyan vékonyra sikerült, mint a Motorola pengemobilja: ez főként azért jó, mert így kissé vaskos mérete ellenére is diszkréten meglapul a zakó zsebében, jóval könnyebb hurcolni egy kommunikátornál. Hátránya viszont, hogy nehéz kényelmesen a kézben tartani a telefont hosszabb időn keresztül, ugyanis nem lehet jól megmarkolni a gépházat.

Tagadhatatlan, hogy új Nokia nagyban hasonlít a Blackberry márkanevű, főként vállalati felhasználásra szánt mobil eszközre, előnye viszont, hogy megfelelő mobilhálózaton nem csak a GPRS-t, de akár gyorsabb EDGE, illetve a harmadik generációs adatátviteli szolgáltatásokat is igénybe lehet venni vele - ha ezek elérhetők ott, ahol éppen van az ember.

Nincs érintés, van ékezet

Forrás: [origo]
Forrás: [origo]

Mivel az E61-est hagyományos - tehát nem érintőképernyővel - szerelik fel, ezért a menüben kizárólag a készülék középen lévő botkormánnyal lehet barangolni. A joystick két oldalán lévő gombok a főmenübe való belépést, illetve az e-mail üzenetek közvetlen elérését teszik lehetővé, az LCD alatt lévő két lapos billentyű pedig mindig más funkciót tölt be. Alattuk a hívások kezdeményezését és bontását végző gombok találhatók.

A készülék legfontosabb extrája, hogy magyar kiosztású QWERTY billentyűzettel szerelték fel, s miniatűr tasztatúráján a magyar ékezetes betűk is helyet kaptak. Az egyéb speciális karaktereket a jobb alsó sarokban lévő Chr gombbal lehet előcsalni. Az ékezetes betűket mindig egy-egy billentyű másodlagos funkciójaként lehet előhívni: ehhez a bal alsó sarokban lévő nyilat, majd a kívánt ékezetes karaktert tartalmazó gombot kell lenyomni. Bár ez a művelet némileg lassabbá teszi a szövegbevitelt, nem nehezíti meg túlságosan a gépelést, vészhelyzetben aránylag könnyen be lehet táplálni így akár egy-kétezer karaktert is.

Doksik és táblázatok szélesvásznon

Forrás: [origo]
Forrás: [origo]

Noha láttunk már mobilon a Nokia E61-esénél is jobb minőségű képernyőt, a menedzsermobil LCD-jére nem lehet panasz: a 320x240 pixel felbontású megjelenítőn egyszerre egy csomó ikon, illetve a naptárbejegyzések is szépen elférnek, de az üzeneteket is könnyebben lehet olvasni rajta, mint egy hagyományos mobilon.

Az üzletembereknek szánt mobilra alapból telepítik a Microsoft Word, Excel és PowerPoint szoftvereinek telefonos változatát is: ezekkel szöveges dokumentumokat, táblázatokat és prezentációkat lehet megtekinteni. Bár a programok néhány alapszintű szerkesztési funkciót is kínálnak, valószínűleg senki sem ezen fogja elkészíteni céges árbevételek alakulását bemutató táblázatot - a készülék kisméretű képernyője nem erre való. Kétségkívül hasznos, hogy a szoftverekkel egy csatolt .doc vagy .xls fájlba akár útközben is be lehet tekinteni, a képekkel tarkított .pps prezentációk viszont meglehetősen bénán festenek a mobilon. A mobil e-mailezés során jól jöhet még, hogy az E61-es alapból ki tudja csomagolni a zip formátumba tömörített fájlokat, ám mivel a készüléket nem izmos processzorral szerelik, az állományok megnyitása is lassú lehet.

Szerencsére az E61-es kellő mennyiségű tárhelyet kínál a dokumentumoknak: belső memóriája 75 megabájtos, amelyet cserélhető miniSD memóriakártyával akár 1 gigabájtra is lehet bővíteni, alapból 64 megabájtos kártya jár az eszközhöz.

Wifi, 3G, böngészés

Forrás: [origo]
Forrás: [origo]

A támogatott adatátviteli technológiákból a Nokia E61-es nem szűkölködik: egyaránt lehet vele wifi internet-elérési pontokra, illetve 3G és EDGE mobilhálózatokra kapcsolódni, míg a PC-vel a mellékelt USB-s adatkábelen, Bluetoothon vagy infravörös porton keresztül tud kommunikálni.

Mint látszik, a mobil gyakorlatilag minden lehetséges módon képes a világhálóra, illetve más eszközökhöz kapcsolódni, bár a konfigurálást tehették volna egyszerűbbé is: a menük nem túl egyértelműek, a felhasználó jobban jár, ha a vállalati rendszergazdákkal állíttatja be a levelezést, a VPN-t vagy a wifi-kapcsolatot - ezzel akár többórányi nyűglődést spórolhat meg magának (szerencsére a wap- és internetbeállításokat ingyen el lehet küldetni a Nokia honlapról, sms-ben). A gyártó honlapján lévő információk szerint egyébként akár külön megvásárolható tűzfalat és víruskeresőt is lehet telepíteni a készülékre, így a paranoiásabb menedzsereknek sem kell félniük az adataikra pályázó hackerektől.

Forrás: [origo]
Forrás: [origo]

A telefonon már a Nokia új, a Mac számítógépeken használatos Safarival azonos szoftveres alapokon nyugvó browserével lehet böngészni a weboldalakat. A puritán Web néven elérhető alkalmazás elég jól használható az eredetileg hagyományos monitorra optimalizált webhelyek megtekintésére is: a lapot hosszan görgetve mindig megjelenik a jobb felső sarokban egy kis térkép, melyről leolvasható, az oldal melyik részét bámulja épp a felhasználó. Emellett képes a képek és a betűk kicsinyítésére és nagyítására, könyvjelzők raktározására, így akár a PC-től távol is megtekintheti vele a tulaj kedvenc webhelyét.

Szigorúan menedzsereknek

Összességében elégedettek voltunk a Nokia E61-essel: nagykapacitású akkumulátorával napokig bírja a strapát még a mobilinternet gyakori használata esetén is. Mindazonáltal ezt a készüléket annyira a munkára tervezték, hogy üzletembereken kívül nem is mernénk ajánlani senkinek. A kártyafüggetlenül bruttó 130 ezer forint körüli árú típust főként az e-mailek küldésére és fogadására, határidők bejegyzésére optimalizálták, s Office fájlformátumok megnyitására is képessé tették. Ezek a funkciók viszont egy átlagfelhasználó számára kevésbé lényegesek, míg az E61-ből hiányzó integrált kamera fontosabb lehet - ráadásul az egész készülék el sem fér a farmer zsebében.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!