Feltörték a mikrochipes útlevelet

Vágólapra másolva!
Egy német szakember bebizonyította, hogy a korábban biztonságosnak hitt digitális útlevelek chipjeiről is le lehet lopni az adatokat, ami megkönnyíti a hamisítást. A technológiát már több ország is alkalmazza, az USA pedig most készül bevezetni.
Vágólapra másolva!

Az útlevelekben elhelyezett rádiójeladós (RFID) chipekről el lehet lopni az adatokat - derült ki a Las Vegasban rendezett Defcon biztonságtechnikai konferencián. A Los Angeles Times beszámolója szerint a rendezvényen egy német szakember, Lukas Grünwald mutatta be, hogyan lehet lemásolni a chip tartalmát.

Biometrikus adatokkal sem véd jobban

A Grünwald saját útlevelét törte fel, ami két hetes munkát és majdnem félmillió forint értékű berendezést igényelt. Az okmányon digitális formában tárolt adatokat a férfi átmásolta egy másik kártyára, amelynek segítségével ugyanúgy át lehet jutni az automatikus leolvasóberendezésekkel felszerelt ellenőrzőpontokon, mint az eredeti útlevéllel.

Ezzel megdőlt a korábbi hiedelem, hogy a chipes útlevelet nem lehet hamisítani: az adatokat, mint azt Grünwald bebizonyította, módosítani ugyan nem lehet, de másolni igen. Az útlevelekbe épített RFID-chipekkel a hatóságok nem csak a hamisítók dolgát szerették volna megnehezíteni, hanem tulajdonosuk részletes azonosítását megkönnyítő biometrikus adatok - például ujjlenyomat, íriszminta, digitális fényképfelvétel - biztonságos tárolását is megoldották volna.

Az útlevelek biometrikus adatokkal való ellátását az Egyesült Államok nemzetközi szinten presszionálta, mivel vízumkényszert vezetett be minden olyan országgal szemben, amely nem ilyen okmányokkal látja el állampolgárait. Ennek hatására a legnagyobb EU-s országok az útlevelek - több milliárd eurós költséggel járó - cseréje mellett döntöttek, amely jórészt idén zajlik vagy zajlott le, az USA pedig októberben kezdene neki, és 2017-ig bonyolítaná le a nagyszabású programot.

Önmagában is kockázatos?

Az amerikai belügyminisztérium egyelőre nem kommentálta Grünwald bemutatóját arra hivatkozva, hogy még nem kaptak elegendő információt a chipek sebezhetőségéről. A rádiójeladós mikrochippel ellátott útlevelek lehetséges veszélyeire pedig már korábban is figyelmeztettek egyes biztonsági szakértők.

A technológia legalább egy évtizedre tervezett élettartama szerint a szakemberek biztosra vették, hogy idővel a hackerek fel tudják majd törni, és véleményük szerint nagyban növeli a kockázatot, hogy a chipeket távolról is le lehet olvasni. Így ugyanis könnyebb észrevétlenül végrehajtani az adatlopást, illetve a terroristák is messziről beazonosíthatják amerikai áldozataikat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!