2005-ös évösszefoglalónkban még azt írtuk, a Windows Vista 2006 végén a boltokba kerülhet: nos, ez a jóslat nem egészen vált be. Bár a Microsoft új operációs rendszerének végleges verzióját a PC-gyártók már megkapták, az otthoni felhasználók csak január végén vehetik használatba a legújabb Windowst, a magyar verzió két hónappal később érkezik, itt azt is elolvashatja, miért.
Idén sem jött meg az új Windows
Bár a premier elmaradt, legalább kipróbálhattuk a Vista majdnem végleges, funkcionalitását tekintve már teljes verzióját. A Microsoft új terméke egyébként 800 megahertznél lassabb processzorral, és 512 megabájtnál kevesebb memóriával szerelt konfiguráción el sem indul. Több PC-n is kipróbáltuk: 3-4 éves, 2,4 gigahertzes irodai gépünkön nem tűnt lassabbnak az XP-nél, bár ezen a konfiguráción nélkülöznünk kellett a grafikus felület extráit. Az egymás alatt és felett plasztikusan, tejüvegszerűen áttetsző széllel megjelenő ablakokat, háromdimenziós feladatváltást kínáló Aero felületet csak izmosabb számítógépeken lehet használni, s a Vista legolcsóbb verziójába nem is kerül bele.
Még több kép a Windows Vistáról
A Windows Vista közelgő megjelenéséről a Microsoft szakembereit olvasóink is faggatthatták, akik leginkább az árakra voltak kíváncsiak. Az új Windows egyébként itthon ötféle verzióban lesz kapható: többek közt fapados, olcsó, illetve vállalatoknak szánt csomagban, illetve multimédiás funkciókban bővelkedő változatban, az XP-hez hasonló áron.
Új böngészők, 2007-re csúszó Office
A Windows Vistával párhuzamosan, szintén a jövő év elején lesz elérhető az Office irodai programcsomag 2007-es verziója, amely elődeitől eltérően a mindennapi munkát is megkönnyítő újításokat is tartalmaz. Kezelőfelületét jelentősen átalakították, s a tesztverzióval szerzett benyomásaink szerint elég komoly újításokat tartalmaz.
Az Office 2007 Vista alatt
Öt év után új verzió jelent meg az Internet Explorerből, a hetes verzió egyelőre angol változatban érhető el, a magyar kiadás megjelenése január végén várható. Az IE7 a rivális Firefoxhoz hasonló új funkciókat kínál: többek közt böngészőlapok kezelését, integrált keresőt, RSS-olvasót, és kiszűri az online csalásokhoz használt honlapok egy részét is, valamint teljesen új kezelőfelülettel rendelkezik.
Új, 2.0-s verzió jelent meg októberben a nyílt forráskódú Firefoxból is, ez javarészt olyan újításokat tartalmaz, melyeket korábban csak kiegészítők telepítésével lehetett elérni, s kissé kicsinosították a menürendszerét.
Szívátültetés a Macintoshokban
Bár már 2005-ben ismertek volt a cupertinói cég tervei, csak a rákövetkező évben kerültek a boltokba az első olyan Mac gépek, amelyek már nem IBM PowerPC, hanem a PC-iparban elterjedtebb Intel x86-alapú processzort tartalmaztak. Elsőként a MacBook Pro laptopot és a monitorral egybeépített iMacet szállította az Apple az újfajta lapkával, augusztusra azonban a cég termékkínálatában már csak kizárólag inteles masinák voltak.
Az átállásban a legnagyobb nehézséget az okozta, hogy a korábbi masinákra írt szoftverek egy része csak lassan, vagy nem futott az új típusokon, ezért a programokból új verziókat kellett kiadni a felhasználóknak. Ugyanakkor az inteles típusok jóval gyorsabbak G4 és G5 lapkás elődeiknél, ráadásul alkalmazásuknak - és az áprilisban bemutatott Boot Camp szoftvernek - köszönhetően az új Macekre gond nélkül telepíthető Microsoft Windows is a Mac OS X mellé.
Véget ért a Sulinet Expressz
2003. július 1-jén indult, és 2006. december 31-vel ért véget a hazai informatikai piacnak lendületet, s felhasználók számára pedig adókedvezményesen feljavított számítógép-konfigurációt, digitális fényképezőgépet, és számos más korszerű informatikai eszközt hozó Sulinet Expressz program.
A három és fél éves program számos alkalommal változott, míg az első változások a kedvezményezettek körének kiterjesztését jelentették, a későbbiek már csak szűkítették hol a termékeket, hol a lehetőségeket. 2003-ban 22 milliárd forintért vásároltak félmillió terméket, idén valószínűleg ugyanekkora lesz a már csak komplett számítógépekre költött összeg, ám idén az értékesített termékek száma már 150 ezer alá csökken. Az idén az adókedvezményes program keretében eladott számítógépek közül a notebookok voltak a népszerűbbek, s a karácsonyi kínálat meglehetősen széles skálájú volt: az olcsó modellek mellett kifejezetten drága gépek is megtalálhatók voltak benne.
Duplázott erejű processzorok
Januárban mutatta be az Intel Core Duo nevű processzorát, melynek bélyegméretű lapkájára két darab feldolgozóegységet tartalmaz. Ennek előnye, hogy az asztali PC-kbe és laptopokba egyaránt elérhető chipek egyidejűleg két feladatot is el képes elvégezni, ennek köszönhetően például víruskeresés alatt nem lassul le a böngésző vagy a médialejátszó alkalmazás. A rivális AMD tavasszal hozta ki saját kétmagos processzorait, erre válaszul az Intel nyáron a Core 2 Duóval rukkolt elő, amely a fent említett lapka még nagyobb teljesítményű, energiatakarékosabb változata.
Az év első felében a kétmagos lapkával szerelt PC-k még unikumnak számítottak, karácsonyra azonban már 210 ezer forint körüli áron haza lehetett vinni egy ilyen laptopot.
Jönnek az új konzolok
2006-ban két új generációs játékgép debütált a hazai piacon: az Xbox 360, és a Nintendo Wii, míg a Playstation 3 csak márciusban érkezik. Mindhárom gépet kipróbáltuk, benyomásaink szerint a visító hűtésű Xbox 360 profi gamereknek, az új Nintendo pedig koca-játékosoknak, kezdőknek való, a borsos árú Playstation 3-at pedig még alaposan le kell tesztelnünk, hogy véleményt mondhassunk róla (ez az egyetlen konzol, amely új generációs DVD-ket is lejátszik alapból).
Még várni kell a DVD-forradalomra
Nem találja elég jónak a DVD-k minőségét? A filmek kiadására használt optikai lemezeket nagy felbontású utódok váltják le, melyekből kapásból kétféle is létezik, nehezítve a vásárlók dolgát. A szükséges tudnivalókat novemberi cikkünkben vettük sorra.
Karácsony előtt - horribilis, 300 ezer forint feletti áron - itthon is debütált az első Blu-ray-lejátszó, s a Toshiba egyik, a rivális HD DVD formátumot támogató lejátszójából is érkezett néhány darab az egyik hazai bolthálózatba.
A nagy felbontású mozizáshoz megfelelő (HD-képes) tévére is szükség van, ezekből az olcsóbbak 1366x768 pixeles, a milliós árú csúcsmodellek 1920x1080 pixeles felbontást kínálnak. Magyar szinkronos, feliratos filmeket tavaly még nem lehetett venni, a Fórum Home Entertainment a Sony Pictures alkotásait a Playstation 3 konzol bevezetésével párhuzamosan fogja kiadni Blu-ray lemezen.