Bár az Apple mostanában sugárzott csipkelődő reklámjai és beszólásai (a Windows Vista sok újítása lopás, és hasonlók) miatt sokan erre vártak, Gates és Jobs nem esett egymásnak a Wall Street Journal által szervezett szerdai beszélgetésen, sőt: mint a konferenciáról közzé tett videókból kiderül, nagyon is baráti volt a hangulat.
A moderátorok először azt a kérdést szegezték a két legendás figurának, hogy mit gondolnak a másikról, mivel járult hozzá leginkább a számítástechnika fejlődéséhez. Jobs szerint lenyűgöző, hogy Bill Gates alapította az első igazi szoftvercéget, és másokat megelőzve ismerte fel a szoftver jelentőségét, míg Gates Jobs kockázatvállalási hajlandóságát emelte ki, és azt, hogy beszélgetőpartnere "hihetetlen ízléssel és eleganciával" alkotja meg termékeit.
A közös múlt szép emlékei
A beszélgetés során elkerülhetetlen volt némi nosztalgiázás is, hiszen, bár ezt viszonylag kevesen tudják, az Apple és a Microsoft annak idején partnerként dolgozott együtt: Gates-ék BASIC programnyelve futott az Apple II-n, amit 31 ezer dollárért vásároltak meg. Bill Gates azt is felemlegette, milyen "vicces" volt elrepülni Seattle-ből az Apple-höz pár kazettával, és eladni nekik a szoftvert.
A két cég később, az Apple legendás, 1984-ben bemutatott Macintosh modelljével kapcsolatban is együttműködött, mivel a Microsoft szállított rá irodai szoftvereket. Sőt, mint azt a beszélgetőpartnerek felemlegették nyolcvanas évek közepén az Apple volt a legfontosabb platform a redmondi szoftvercég alkalmazásai számára, mivel a Lotus 1-2-3 szinte teljesen kiszorította őket a PC-s irodai programok piacáról. Az Excel táblázatkezelőt pedig együtt mutatták be annak idején New Yorkban, emlegette fel Gates, "ami szintén jó móka volt."
Riválisok, de nem úgy
A kilencvenes évek elejéről és a Windows felemelkedéséről szólva Bill Gates elmondta: annak idején nem az volt a tét, hogy az Apple vagy a Microsoft lesz a győztes, hanem az, hogy a grafikus vagy a régi, szöveges felhasználói felület lesz-e a befutó. Gates szerint a 386-os processzorral ellátott PC-k hozták meg az áttörést, és később bebizonyosodott, hogy azoknak volt igaza, akik a grafikus felhasználói felületre tették le voksukat - amit a Windows 95 sikere be is bizonyított.
A két cég rivalizálásáról szólva Steve Jobs elmondta: hibásan gondolkodtak azok, akik szerint ha egyikük nyer, a másiknak vesznie kell. Az Apple-nek ugyanis azt kell észben tartania, hogy milyen az Apple, és nem akarhat Microsofttá válnia. Jobs elmondása szerint soha nem fogják elhódítani a PC-piac 80 százalékát, hiszen 1-1 százalékos piaci részesedés-növekedésnek is örülnek, és nem is ez a cél. Az alapító elsősorban szoftvergyártóként állította be saját cégét is: mint elmondta, az Apple lényege, "bár egy gyönyörű dobozban van", igazából az OS X, és a készülő iPhone is elsősorban a szoftverről szól.
A számítógép, és ami azon túl van
Az Apple-mobil kapcsán a moderátorok Jobsnak szegezik a kérdést: vajon mi lesz a jövő hordozható készülékén? Az Apple alapítója a Gizmodo beszámolója szerint erre nem tudott válaszolni, mondván, "öt éve még fogalma sem volt róla, hogy térkép lesz a befutó", de véleménye szerint azok a szolgáltatások lesznek a meghatározóak, amelyek a hétköznapi életben való eligazodásban segítenek minket. Jobs még ezt megelőzően kiemelte a Google Maps térképalkalmazást, amelynek elmondása szerint a PC-s változatnál jóval fejlettebb verziója lesz az iPhone-on.
A számítógépek jövőjével kapcsolatban Gates egy sor innovációt felemlegetett: a monitort helyettesítő projektorokat, a mozgás- és érintésérzékelő vezérlést, a több ponton érinthető képernyőket, a térhatású grafikát, de az általa elmondottakból nehéz volt kihámozni, hogy igazából mit is gondol a közeljövőről. Szó esett mindenesetre a cég héten bemutatott, asztallapba épített számítógépéről, a Surface-ről is, amely egy valódi munkaasztalt biztosít a felhasználónak, beépített érzékelőkkel.
A beszélgetés egyik legmegindítóbb - és a Gizmodo szerint a közönség soraiban a legnagyobb ovációt kiváltó - momentuma az volt, amikor Steve Jobs felemlegette: amikor "Billel" elkezdték a közös munkát, ők voltak a legfiatalabbak a teremben, most pedig nagyjából ők a legöregebbek - és ezért jó itt lenni. Az Apple-vezér egy Beatles-idézettel folytatta: közös emlékeink messzebbre vezetnek a múltban, mint amilyen hosszú út még előttünk áll (you and I have memories longer than the road that stretches out ahead).
Amit tanulhattak volna egymástól
Bill Gates 1975-ben hagyta ott a Stanford egyetemet, hogy barátjával, Paul Allennel megalapítsa a Microsoftot, amely a PC-s szoftvereknek és a Windowsnak köszönhetően a világ legnagyobb szoftvercége lett. Steve Jobs és Wozniak pedig 1976-ban hozták létre az Apple Computert, öt évvel az első IBM személyi számítógép megjelenése előtt. A cég éléről 1985-ben az igazgatótanács eltávolította Jobs-ot, aki 1997-ben tért vissza annak élére, hogy a csőd széléről virágoztassa fel ismét a vállalatot, többek közt az iPod zenelejátszó megalkotásával.
Később, a kérdésekre válaszolva Jobs azt is elmondta: hihetetlenül szerencsésnek tartja magukat, amiért megtalálták azt, amit szeretnek csinálni, és jókor voltak jó helyen. Gates a fiatal, feltörekvő nemzedéknek adott tanácsában felemlegette: soha nem az üzleti siker vágya hajtotta őket a munka során, Jobs szerint pedig nagyon fontos begyűjteni a tehetséges embereket.
Arra a kérdésre pedig, hogy mit tanulhattak volna egymástól, Gates azt válaszolta, irigyli Jobs "varázslatos" ízlését, ami a termékeket és az embereket illeti. Az Apple-alapító szerint pedig a Microsoft más cégekkel való együttműködési képessége az, ami hiányzott nekik, mivel a kezdetek kezdetén Steve Wozniakkal ketten tolták a szekeret, és nem figyeltek oda az ilyesmire, mivel "nem volt belekódolva" a cég DNS-ébe.