A világ első webkameráját a Wikipédia szerint tizenhat évvel ezelőtt helyezték üzembe a Cambridge University számítástechnikai tanszékén. Az akkor még forradalminak számító szerkezet éjjel-nappal egy kávégépet mutatott, így az épületben dolgozók - illetve a világhálóra csatlakozva bárki - a PC-jükről megnézhették, van-e lefőzve kávé anélkül, hogy a hosszú folyosó végére kellett volna gyalogolniuk. A masinát tíz év szolgálat után lekapcsolták és elárverezték, honlapja azonban ma is működik, és megtekinthető rajta a kamera által közvetített utolsó fekete-fehér, s csupán 128x128 pixeles felbontású képkocka is.
Most azonban már 2007-et írunk, s a webkamerák bárhol beszerezhető tucattermékké váltak: képességeiket tekintve igazán látványosan nem is fejlődtek, mi azonban most kiválasztottunk néhány olyan típust a rengetegből, amelyek valamilyen egyedi funkciójuk miatt érdeklődésre tarthatnak számot.
Webkamera a legmenőbb chatelőknek
Legviccesebb tesztalanyunk kétségkívül a Logitech QuickCam Ultra Vision kamerája volt, néhány sorral lejjebb az is kiderül, miért. A nem olcsó, 25-30 ezer forintos kütyü olcsóbb társaitól eltérően nem műanyag, hanem üveg lencsével, beépített mikrofonnal van felszerelve. Bumfordisága miatt LCD-monitorra kissé nehezen tudtuk rögzíteni a hajlékony tartója ellenére, de azért sikerült.
A tájékoztatófüzet szerint ez a típus mindenféle automatikus fény- és hangbeállítási funkciókkal bír, ez valószínűleg igaz is, nem kellett túl sokat pepecselni konfigurálással. A a kamera szoftvere automatikusan elvégzi az optimális beállításokat erős háttérfény vagy rossz fényviszonyok esetén is, digitális zoomjával pedig automatukusan középre hozza az arcot.
Vicces effektekre képes a high-end Logitech (még több kép)
Mi azonban elsősorban vicces funkciója miatt szerettünk: mint a képen is látszik, a a kamerához adott szoftver ugyanis mindenféle vicces virtuális kiegészítőt - például szakállat, kalózsapkát vagy akár gázmaszkot - képes használójának arcára húzni. Ez az ötlet azért látványos, mert a program képes követni is az arc mozgását, s ennek megfelelően mozgatni például egy pixel-napszemüveget, azonban csak jó fényviszonyok között működik normálisan, és a gyártó négy legdrágább webkamerájával egyaránt használni lehet.
Produkciónk az összes messengeres ismerős körében sikert aratott, ami nagyban köszönhető annak, hogy a Logitech honlapjáról több tucatnyi vicces virtuális maszkot lehet letölteni - persze azt nem tudjuk, ezek milyen gyakran frissülnek. Aki esetleg szégyenlős, ezzel a kamerával virtuális képmást - például cicát, dinaszauruszt vagy ufót - is szerepeltethet magáról. Ezek a figurák követik a felhasználó fejének, és elvileg a szájának a mozgását is - viszont próbáink során sosem működtek túl jól. Az Ultra Visionnel akár nagyfelbontású videót is lehet rögzíteni, de ez esetben a vicces grafikákat nélkülözni kell.
Sötétben is látó Genius
Nagyjából nyolcezer forintért lehet megvenni második tesztalanyunkat, a Genius Trek 310-est. Ennek a webkamerának az az érdekessége, hogy infravörös világító diódákkal is felszerelték, így akár teljes sötétben is képes mutatni használójának arcát, s a tőle legfeljebb egy-két méter távolságban lévő dolgokat.
Képminősége leginkább az alacsony árat tükrözi, azaz nem éppen kiemelkedő. Az infravörös fényforrás automatikusan aktiválódik, ha a kamera úgy érzi, nincs elég fény: az így készült felvétel azonban olyan lesz, mint egy biztonsági kameráé, a szemgolyó világít rajta, minden zöld és szemcsés.
Akár az éjjellátó biztonsági kamera (még több kép)
Ugyan teljes sötétben alkalmazva a most tesztelt webcamek közül csak ez a típus képes bármit mutatni, gyenge fényben a fent bemutatott Logitech jóval szebb - és színes - képet mutat - igaz, a lassú záridő alkalmazása miatt a gyors mozdulatok persze azon is bemozdulnak.
Wifis webkamera riasztó helyett
Egy webkamera kiváló eszköz arra, hogy az ember rajta keresztül megnézze, hogy minden rendben van-e otthon, nem járkálnak-e idegenek a lakásban, vagy a kutya nem tépte-e szét az új függönyt. Persze erre a célra bármilyen olcsó típus megfelel, sőt, mozgásérzékelésre képes szoftvereket is olcsón be lehet szerezni hozzájuk. Viszont nem túl gazdaságos egy PC-t csak ezért bekapcsolva hagyni egész napra, jóval kisebb áramszámlát biztosító megoldás az IP-kamera, amely számítógép nélkül is képes a lakásban történtek online közvetítésére.
Az egyik hazai nagykereskedőtől, a HRP-től egy - átlagfelhasználó számára - komolyabb típust, egy hatvanezer forint körüli árú Axis 207W-t kértünk el kipróbálásra. Ez az eszköz alapesetben nem, vagy csak bonyolult konfigurálással használható hagyományos webkameraként, s alkalmazásához mindenképp szükség van egy routerre, melyre hálózati kábelen vagy wifin egyaránt képes csatlakozni. A kamerán aktiválható mozgásérzékelés, s egy csomó különféle riasztás, melynek esetén akár honlapunkra, vagy postafiókunkba is továbbíttathatjuk vele a történéseket kép-, video-, és hangfájlok formájában, s akár több családtagnak is lehet jelszót generálni az online betekintéshez.
Bentről megnéztük, a konyhában minden oké (még több kép)
Ennek a kütyünek a beállítása egy átlagfelhasználó számára biztosan túl bonyolult: magát a kamerát elég könnyen sikerült csatlakoztatni az otthoni wifire, ám később a router biztonsági beállításait is manuálisan módosítani kellett.
Az Axis kamera gyakorlatilag egy otthoni webszerverként működik, adását az eszközön futó weboldalon keresztül lehet elérni. A problémát az jelenti, hogy az otthoni ADSL-elérések esetében az internetszolgáltatók bizonyos időközönként megváltoztatják az IP-címeket, így könnyen megeshet, hogy míg a lakás tulaja a munkahelyére ér, már egy másik címen kapcsolódik a routere a világhálóra, így a kamera adását sem tudja elérni.
Ennek elkerülése végett az egyik ingyenes szolgáltatónál (pl. a DynDNS-nél) egy könnyen megjegyezhető domainnevet rendeltünk a netkapcsolathoz (ezt ugyancsak a routeren kellett beállítani), ezt begépelve már mindig sikerült hozzáférni a biztonsági kamerához. Bár az Axis kameráján nincs infravörös érzékelő, kevés fény mellett is egészen jó - bár fekete-fehér - képet produkál. Egyedül az volt vele a problémánk, hogy a konnektort alig értük el róla, mert a vezetéke nagyon rövid, és hiányoltuk azt is, hogy nem lehet időzíteni a mozgásdetektor funkciót.
Szürke eminenciás a középkategóriából
Kipróbáltuk a Microsoft új, LifeCam VX-6000-es webkameráját is: ez a típus leginkább a fent már részletesen bemutatott Logitechhez hasonló, de nagyjából tízezer forinttal olcsóbb annál. Képminősége nem rossz, ugyancsak alkalmas nagyfelbontású videókat rögzíteni, de automata beállítási képességeit viszont egy kicsivel gyengébbnek találtuk az Ultra Visionnél.
Ennek a webcamnek a szoftveréhez is járnak vicces effektek, ezek azonban kifejezetten bénák, gyorsan végigpörgettük őket, hogy aztán soha többet ne kapcsoljuk be egyiket sem (galériánkba azért raktunk róluk pár képet). Ezt a típust azoknak érdemes választaniuk, akik a Microsoft Live Messengerét használják - ehhez optimalizálták a kamera gombjait - , és nem akarnak hülyéskedni semmilyen digitális effekttel.
Laptopos kamera utazáshoz
Utolsó tesztalanyunk a tizenötezer forintos, kulcstartó méretű Logitech QuickCam Deluxe for Notebooks típusú, kifejezetten laptopokhoz szánt webkamera volt. A praktikus használat érdekében ezt a kamerát egy csiptetővel látták el, így elég biztosan lehet rögzíteni a noteszgép LCD-jére, és egy tokot is adnak hozzá a hurcoláshoz
Túl sok extrát nem tudunk elmondani erről a típusról, egy átlagos webkamera automatikus képbeállítási funkciókkal, legfőbb előnye, hogy kicsi és könnyű.