Mi is az a HSDPA? Hogyan használható a leggyorsabb mobilinternet? Mint azt rövidfilmünkből is megtudhatja, az újabb rejtélyes rövidítés a jelenleg elérhető, még a 3G-nél is gyorsabb mobilinternetes technológiát takarja.
Az új megoldás alkalmazásával a mobil eszközökkel egy átlagos ADSL-kapcsolat sebességével - durván másfél, egyes helyeken pedig akár három megabit/sec-mal - lehet letölteni az internetről akár az autóban ülve is. Szakértők szerint a technológia a jövőben akár tízszeresére is gyorsulhat, vagyis az új mobilokkal gyorsabban lehet majd elérni a világhálót, mint egy manapság használatos ADSL-kapcsolattal.
Mi kell a gyors mobilinternethez?
A gyors mobilnetet használni "hagyományos" harmadik generációs készülékkel nem is lehet, csak olyannal, amely támogatja az új szabványt is. Ezekből egyelőre még nem is túl bőséges a kínálat, cserében viszont legalább az összes típust ki tudtuk próbálni: a Samsung Z560 mobilt, az MDA Vario II okostelefont, illetve egy laptopba helyezhető kártyamodemet, valamint egy főként otthoni használatra szánt, USB-s HSDPA-eszközt.
A HSDPA-technológia a T-Mobile társaság 3G-hálózatán működik, azaz ahol a harmadik generációs szolgáltatás elérhető, ott mindenütt használható a még gyorsabb internet is. A mobilcég lefedettségi térképe szerint ezek alapján a főváros csaknem egészén, Siófokon, Szegeden, Pécsett, Debrecenben, Győrben, Szegeden, Békéscsabán, Vecsésen, Pomázon és Balatonalmádiban tudják az előfizetők használni az újfajta technológiát.
Két akku jár a Samsunghoz
Elsőként a Samsung Z560-as mobilt vettük kézbe: a fényes fekete műanyag borítású mobil kettéhajtható kivitelben készült, ennek ellenére nagyon vékony, vastagsága nagyjából másfél centiméter, így könnyű zsebre vágni. Már a doboz kibontásakor feltűnt, hogy a telefonhoz a gyártó eleve két akkumulátort mellékelt, intenzív használat esetén erre szükség is lehet, mivel a telefon egy-két nap alatt lemerül.
A Z560-as belső kijelzője jókora méretű, átlója mintegy hat centiméter, minőségére sem lehet panasz, képe tűéles, és színei is a helyén vannak, bár menüje kissé elavultnak tűnik (de legalább gyors). Természetesen e-mailezni és webezni is lehet a készülékkel, s ha elérhető a HSDPA, azt egy 3G+ ikon jelzi a menü felső sorában, viszont sajnos az új Samsung nem támogatja a wifit.
Samsung Z560
- vékony kivitel
- két akku jár hozzá
- hamar lemerül
- nem támogatja a wifit
Általában jelzés nélkül is érezhető a váltás: a nem mobil eszközökre optimalizált weboldalak is az otthoni PC-n megszokott sebességgel töltődnek be. Sajnos a készüléken lévő Netfront böngésző nem a legjobban teljesített (érdemes inkább az ingyenes Operát letölteni a telefonra), egyes weboldalakat nem tudtunk vele megnézni, s többször bezárta magát, de azért bele tudtunk olvasni például a MEK-en ingyenesen elérhető Micimackóba. A készülék emellett lejátssza az mp3-akat, és 2 megapixeles kamerája is van, memóriája microSD-kártyákkal bővíthető. A Samsung Z560-as nem olcsó készülék, de 130 ezer forint körüli listaára nem egetverően magas.
Zömök PDA minibillentyűvel
A T-Mobile saját, MDA Vario II márkanevén árusítja a tajvani HTC cég okostelefonját, amely leginkább egy PDA-ra hasonlít. Második tesztalanyunk egyedisége leginkább abban rejlik, hogy kijelzője alól egy teljes alfanumerikus billentyűzetet lehet előcsúsztatni, amelyen kényelmesen lehet begépelni a kisebb-nagyobb üzeneteket.
Ennél nagyobb tudású készülék gyakorlatilag még nem is járt szerkesztőségünkben: két megapixeles fotókat tud készíteni, videotelefonálni is tud. A készülék a HSDPA mellett a wifi adatátvitelt is támogatja, azaz szinte bárhol lehet vele internetezni, s mivel a készülék négysávos, a világszerte használatos GSM-frekvenciákon is működik.
MDA Vario II
- négysávos, wifit is támogató készülék
- izmos processzor, nagy képernyő
- idegesítő a képernyő kikapcsolása
- nem tud magyarul a szoftver
A készüléken lévő szoftvereknek köszönhetően az eszközön közvetlenül meg lehet nyitni az e-mailben érkezett Word, Excel, Powerpoint vagy PDF dokumentumokat is. Mivel a Vario II Windows Mobile operációs rendszert futtat, a Media Player is megtalálható rajta, így mp3 és videolejátszásra is alkalmas: a HSDPA segítségével a Techbázis rövidfilmjeit is gond nélkül meg tudtuk nézni az eszközön, de a nagy képernyő weboldalak megnyitásához is ideális.
A zsebgépben egyébként izmos, 400 megahertzen működő processzor ketyeg, s 50 megabájtos tárhelyre lehet elmenteni az adatokat, ami külön megvehető MicroSD-kártyákkal tovább bővíthető. A telefon egészen tűrhető minőségű állóképeket tud rögzíteni (számos beállítási lehetőség is van), a felvett videói viszont túlságosan alacsony felbontásúak. Tesztjeink során durván kétnaponta kellett tölteni a készüléket, s 180 ezer forintos ára mellett igazából csak egyetlen idegesítő tulajdonságát tudtuk felhozni ellene: az akkumulátor kímélése érdekében a kijelző mindig lekapcsol, s csak kényelmetlenül, a bekapcsológomb lenyomásával lehet újra aktiválni.
Modemek drót nélkül
Mint azt már kifejtettük, a HSDPA egy ADSL-eléréssel nagyjából megegyező sebességet tud biztosítani, kézenfekvő, hogy számítógéphez is elérhetők a technológiát támogató eszközök. Két vezeték nélküli modemet is kipróbáltunk, ezek egyike egy noteszgéppel használható web'n'walk netkártya kompakt típus volt, amelyet a laptop PCMCIA foglalatába kell becsúsztatni. Üzembe helyezéséhez csupán a SIM-kártyát kellett az eszközbe helyezni, s telepíteni a mellékelt CD-n lévő szoftvereket, mellyel akár sms-t is lehet küldeni a PC kényelmes billentyűit használva.
web'n'walk netkártya
- nagyon gyorsan tud letölteni
- drága, csak PCMCIA kivitel
A netkártyáról túl sok érdekeset nem lehet elmondani: végzi a dolgát, s mint videónkon látszik, HSDPA-lefedettség esetén jó gyorsan tölti az oldalakat. Vásárláskor azonban érdemes figyelni arra, hogy sok új laptopot már nem PCMCIA, hanem ExpressCard foglalattal szerelnek fel, így ezekkel a kártyamodem nem használható.
ExpressCardos típus a netkártyából még nem kapható, az újabb noteszgépek tulajdonosai számára megoldást jelenthet viszont a PC-k USB-portjához csatlakoztatható web'n'walk box nevű termék. A kompakt méretű, fehér modem főként asztalnál való használatra ideális, mivel le kell tudni rakni valahova: a netkártyától eltérően ezt az eszköz kábelen kapcsolódik a számítógéphez, tápellátását is az USB-ről kapja.
web'n'walk box
- nem csak laptoppal használható
- nem kell telepítőlemez hozzá
- SMS-ezni nem lehet veleTervezőinek szándékai szerint ezzel a kütyüvel akár teljesen amatőr felhasználók is elboldogulnak: még telepítőlemez sincs hozzá, a használatához szükséges szoftvereket első csatlakoztatásakor saját belső memóriájából másolja a PC-re, csupán a SIM-kártyát kell beledugni indítás előtt.
Az ötlet dicséretes, bár ahány operációs rendszer, annyi beállítás: tesztjeink során az egyik laptopon csak többszöri próbálkozás után indult meg a mobilinternet, más konfigurációkkal azonban zökkenőmentesen működött.
Az új mobilinternetes technológiával nagyon kényelmesen lehet megnézni a friss híreket vagy a beérkezett üzeneteket, minden ugyanolyan gyorsan töltődik be, mint az otthon PC-n. A multimédiás szolgáltatások terén már vegyesek a tapasztalataink, a video- és zenefunkciók minősége ugyanis jelentősen függ az adott készüléktől, a mobiltévés adások zömét pedig lassabb kapcsolatra optimalizálták, így gyorsabb kapcsolattal sem lesz jobb a minőségük. Ráadásul ezek a funkciók tetemes adatforgalmat generálnak, így érdemes inkább ADSL-ről vagy kábelnetről megnézni a legújabb mozifilmek előzeteseit.