A játék tervezője, a Sim City-vel és a The Sims-sorozattal hírnevet szerző Will Wright szerint játéka az evolúció végigjátszásával segíthet megérteni, mit jelent embernek lenni. A magát ateistának tartó Wright nem tartja kizártnak, hogy világunkat valamiképpen teremtették, igaz, a hosszú fehér szakállú, mindenről személyesen gondoskodó istenben nem hisz. A játékot megalkotó csapatban számos vallásos fejlesztő is dolgozott, a játék atyja pedig elmondta, a Spore készítése során különösen figyeltek arra, hogy a játék semmiképpen se sértse a hívőket.
A fejlesztők odáig vitték az óvatosságot, hogy a játékosra hagyják, hogy eldöntse milyen szerepben irányítja a világát, istennek tekinti-e magát vagy csupán rendkívül céltudatos evolúciónak. Wright legnagyobb meglepetésére a fókuszcsoportos kutatások során a hívő játékosok jól fogadták a Spore-t. Többnyire pozitív visszajelzések érteztek az ateistáktól is, csupán a tervező által militáns ateistáknak hívott csoport vette zokon, hogy a játék kései, civilizációs szakaszában helyet kapott a vallás is.
A játékot szeptember első hetében mutatják be világszerte, azonban az ingyenesen letölthető Spore Lénylabor demójával már akár most is eljátszhatnak a teremtéshez kedvet érző játékosok. A magyar nyelvű próbaverzió letölthető a Szoftverbázisról, a hivatalos magyar oldalon pedig extraként letölthető lényeket is találhatnak az érdeklődők.
Ismert sci-fi téma
A Spore világához hasonló mikrouniverzumok nem idegenek a science fiction kedvelőinek. A Sötét zsaruk film öltözőszekrényben lakó furcsa idegen civilizációjától Stanislaw Lem Kiberiádájának dobozvilágból kiszabaduló teremtményeiig számos előképe van az istenszimulátor játékoknak. Azonban az ilyen világok teljes, az első sejttől a komplex civilizációig tartó fejlődését bemutató játékra eddig kellett várniuk a kísérletezést kedvelőknek.