A T-Mobile és az Ericsson tavaly december óta teszteli Budapesten az LTE-nek nevezett következő generációs mobiltechnológiát. Az első lépcsőben épületen belül építettek ki ilyen hálózatot, mostanra azonban egy valódi kültéri megoldás állt össze Újbuda néhány négyzetkilométerén. Az immár kereskedelmi forgalomban kapható eszközökből álló teszthálózat 50 Mbit/s letöltési sebességet biztosít, amit a két cég ma élőben is bemutatott az újságíróknak.
Az LTE (Long Term Evolution) negyedik generációs mobiltávközlési protokoll: egyrészt hatalmas le- és feltöltési sebességeket tesz elérhetővé, másrészt IP (azaz internetes) alapra helyezi a teljes hang- és adatkommunikációt, amivel a platformok közötti teljesebb átjárhatóságot teremti meg. A szolgáltatók számára hatékonyabb hálózatépítést, az előfizetőknek nagyobb fel- és letöltési sebességet kínál, mint a 3G/HSPA-hálózat, miközben jóval több ügyfél kiszolgálására alkalmas.
Mennyire gyors?
Az 50 Mbites letöltési sebesség nem csupán a szemvillanás alatt megjelenő weboldalakat és a percek alatt letöltődő filmeket eredményezi, hanem neten sugárzott HD felbontású, sőt 3D-s mozgóképeket és az online játékok olyan új generációját ígéri, amelyek egy központi szerveren futnak, így a játékosok saját gépének nem kell bikaerős hardverrel rendelkeznie, hiszen a számításigényes grafikai munka a szerveren történik. Ekkora sávszélesség mellett már a telefónia is gyökeres változáson eshet át: a hang- és videokommunikáció internetes adatkommunikációs alapra kerül (akárcsak a Skype esetében), s egy egységes szabvány alkalmazásával a telefonálás tetszőleges eszközök között folyhat, magyarán egy a vonalas telefonra érkező hívást lehet akár a PC-n is fogadni.
A sebességen túl
Az LTE technológia nem pusztán a sebesség növekedését fogja jelenteni. Bevezetésével megszokottá válhat a videotelefonálás, amit az utóbbi években hiába igyekeztek elterjeszteni a szolgáltatók és készülékgyártók. Nem csoda, videohívást indítani bonyolult, nem lehet beszélgetés közben egyszercsak videóra váltani - ám az új technológiával ennek nincs akadálya.
Arra is alkalmas lehet a 4G mobilhálózat, hogy pl. az IPTV-t és más, nagy sávszélességet igénylő alkalmazásokat eljuttassák egyrészt olyan helyekre, ahol a vezetékes hálózat nem épült ki vagy nem alkalmas a nagy sebességű adatkommunikációra, illetve ugyanezt mobil platformokon - például autóban vagy a civilizációtól távoli helyeken, hordozható készülékeken - is elérhetővé tegye. Az autó-hifiben szólhat a webrádió vagy az otthoni médiaszerver zenegyűjteménye, a mentőorvos pedig kézi képalkotó berendezésének kimenetét egyből a kórházi konzíliummal oszthatja meg valós időben.
Ami a szolgáltatónak jó, nekünk is jó lesz
Az LTE előnyeit a szolgáltatók is élvezhetik, mert ez a technológia olcsóbb és egyszerűbben üzemeltethető, mint a jelenlegi megoldások. Mindegy például, milyen frekvencián működik a hálózat, márpedig minél alacsonyabb a frekvencia, annál nagyobb a jel hatótávolsága, azaz kevesebb eszköz kell a teljes lefedettség eléréséhez. Ez megtakarításhoz vezet, ahogy az is, hogy az LTE hálózati eszközök egyszerre képesek a legújabb, és a korábbi hálózati szabványok (GSM, 3G és HSPA) kiszolgálására, azaz nem kell külön eszköz mindegyik protokollhoz - ráadásul ezek kevesebbet is fogyasztanak, újabb spórolási lehetőséget teremtve.