A számítógépek közt napjainkban csaknem úgy válogathatunk, mint Gombóc Artúr a csokoládéboltban, a legkülönbözőbb méretű és formájú, teljesítményű masinákat lehet megvenni. Az évtizedekig egyeduralkodó, drapp dobozos PC-k csaknem teljesen eltűntek, már a legolcsóbb konfigurációt is olyan házba szerelik, ami nem túl ciki a nappaliban, de akár egy szótárhoz hasonló méretekkel rendelkező mini számítógépet vagy monitorral egybeépített konfigurációt is lehet választani helyette.
Kinek milyen PC való?
Átlagszámítógép általános célokra: ma az átlaggép már nem az asztali PC, hanem a laptop. Árban már bőven versenyképes az asztali gépekkel (ne feledjük, utóbbihoz monitor is kell), sokkal kevesebb teret foglal, ráadásul nincs helyhez kötve, ami a lakáson belül és kívül is előny.
Hordozható gép nethez, irodai munkához: a viszonylag olcsó és kicsi, könnyű netbook akkor jó választás, ha a cél a böngészés, chatelés, irodai munka - de akár még egy képszerkesztő program is használható rajtuk. Az ennél több erőforrást igénylő feladatokra (nagyobb felbontású filmek megnézése, videovágás, 3D tervezőprogramok) ne ilyet válasszunk.
A család második gépe: talán a legszexibb választás egy táblagép, amelyen el lehet olvasni a híreket, leveleket vagy meg lehet keresni egy receptet, amíg az első számú gép foglalt, vagy nincs kedvünk egy percet várni a bekapcsolódására. Alternatívaként még a netbook és a nettop is szóba jöhet, az utóbbit tévéhez kapcsolt médialejátszóként is be lehet vetni.
Aki játszani is szeretne: egyértelműen asztali PC a jó választás, hiszen azonos összeg esetén erősebb konfiguráció jön össze, mint egy laptopból. További előnye, hogy utólag is lehet bővíteni, erősebbre cserélni az alkatrészeit, ami a mai játékok hihetetlenül növekedő erőforrásigényét ismerve rendkívül hasznos dolog. Viszont egy ilyen gép bizony zúg, aludni biztosan nem lehet mellette, amíg be van kapcsolva. Akinek kellőképpen vastag a tárcája, választhat gamer laptopot is, de ez a kategória valahol négyszázezer forint körül kezdődik.
Elegánsabb környezetbe, asztali gép helyett: a prémium laptopokat dizájnjuk, kialakításuk és konfigurációjuk is alkalmassá teszi egy polgári otthon vagy tiszteletet parancsoló iroda íróasztalára. A 17 inches és nagyobb modellek tökéletesen helyettesítik az asztali gépeket, ám áruk is jóval magasabb. A másik - ugyancsak drága - alternatíva a monitorral egybeépített all-in-one PC vagy Apple iMac.
Teljesítmény az otthonon kívül is: nem mindenkinek elég a netbook - videók vágásához vagy CAD-es munkák bemutatásához erősebb hardverre van szükség. 13,3 colos laptopból valamilyen ULV, vagyis extra kis áramfogyasztású processzorral és önálló grafikai egységgel szerelt változatot javaslunk.
Netbook és nettop: fapados számítógépek
A netbookok és a nettopok a számítástechnika fapados modelljei: az előbbi elnevezés kis teljesítményű, olcsó és könnyű minilaptopot jelent, a nettop pedig asztali testvére, amely tipikusan akkora, mint egy átlagos szótár, s gyakorlatilag egy kijelző és billentyűzet nélküli netbookot jelent. Ezeket a gépeket szinte kizárólag az Intel olcsó Atom processzoraival szerelik fel: ez alapvetően internetezésre és irodai munkára teszi alkalmassá a konfigurációt, játékra, multimédiás feladatokra azonban alkalmatlan. A trend azonban ebben a szegmensben az erősödés: az új modellek drágább példányait már az Nvidia Ion grafikus lapkájával szerelik, így ezek akár HD-felbontású videók lejátszására is képesek.
Tipikus netbookok: kicsik és olcsóbbak a laptopoknál
Unikum és drága még a táblaszámítógép
Nem sok esélyt jósolunk a felső kategóriás netbookoknak: aki százezer forint feletti összeget áldoz egy kompakt masinára, a közeli jövőben jó eséllyel inkább táblaszámítógépet választ. Mire jó egy ilyen gép? Arra, hogy a fotelben ülve YouTube-videókat, weboldalakat, közösségi oldalakat vagy filmeket nézegessenek rajta, illetve hogy a különféle tudástárakat (Wikipedia, IMDb, Port.hu, webes receptkeresők) és a gyerekek kedvenc meseoldalait gyakorlatilag várakozás nélkül, a bekapcsolás után azonnal elérhessük - hiszen a tablet olyan, mint egy nagyra nőtt okostelefon.
Samsung Galaxy Tab: az egyik első iPad-rivális tablet
Szinte mindenki laptopot vesz
A laptop napjaink legnépszerűbb számítógéptípusa: a legjobb ár-érték arányúak ebben a szegmensben a 15 inch képátlójú modellek, általános célra ilyet érdemes venni még akkor is, ha egy noteszgép csak korlátozottan fejleszthető: több memóriát és nagyobb merevlemezt, SSD-meghajtót lehet szerelni bele, más módon nem növelhető teljesítménye. Mostanra már 200 ezer forint alatti áron lehet vásárolni kompakt (12-13 colos képernyővel szerelt), de a netbookoknál gyorsabb masinákat. Nehéz cipelni, de egy asztali PC-nél kevesebbet foglal egy 17-19 colos LCD-vel felszerelt óriáslaptop, ha valaki azonban a legmodernebb játékokkal szeretne játszani egy noteszgépen, mélyen a zsebébe kell nyúlnia, ennyit egy átlagos magyar háztartás valószínűleg nem is engedhet meg magának.
Kicsi, de aránylag olcsó gép a Toshiba Satellite T130
Már alig olcsóbb az asztali gép
Miért lehet érdemes asztali PC-t vásárolni? Mert azonos ár mellett erősebb konfigurációt lehet kihozni belőle, mint egy laptopból. Százötvenezer forintból már viszonylag komoly konfigurációt is összerakhatunk - viszont egy ilyen erőgép jó eséllyel elég hangosan zúg, nem lehet az alvó házastárs mellett használni esténként. Ha azonban csak általános célra keresünk számítógépet, az árkülönbség minimálisra csökken, hiszen az asztali géphez monitort, egeret és billentyűzetet, esetleg hangfalat is kell vásárolni, a laptop viszont ezek mindegyikét tartalmazza. Az árlistákon az asztali gépek mellett legtöbbször operációs rendszer nélküli árak szerepelnek, pedig egy Windows 7 licenc harmincezer forinttal növeli meg az árat - persze lehet helyette például ingyenes Ubuntu Linuxot használni. Egyértelmű előnye, hogy egy asztali számítógépet könnyű szerelni és bővíteni is.
Évek óta az iMac a legszexibb asztali gép