Saját magát szeretné ajándékba? Most megkaphatja

3d scan kvint-r
Vágólapra másolva!
Egy vasalóhoz hasonló eszköz három perc alatt beszkenneli a testet, majd akciófiguraként nyomtatja ki annak pontos mását. Budapesten teszteltük a csúcstechnológiát.
Vágólapra másolva!

Gondolta volna, hogy egy villogó vasalóra hasonlító eszközzel néhány perc alatt tökéletes másolatot lehet készíteni a testéről? Nem egy csehszlovák sci-fi forgatásán, hanem egy olyan magyar cégnél jártam, ahol bármilyen tárgy - vagy ember - alakjáról tizedmilliméteres pontosságú digitális másolatot készítenek, majd egy színes 3D-nyomtatóval ki is nyomtatják: ezzel a technológiával készíttettem magamból is egy akciófigurát.

Először beszkennelik az embert egy vasalóval

A nyomtatási megoldások értékesítésével és szervizelésével foglalkozó, de tavaly a 3D-s megoldások felé nyitó Kvint-R Kft. központjában két csúcstechnológia működését is élőben láthattam: a színes térbeli nyomtatást és a háromdimenziós szkennelés egyik leggyorsabb, legegyszerűbben elvégezhető megoldását. Ez utóbbit a Basiliskus 3D nevű, ugyancsak fővárosi vállalkozás végzi egy erős számítógép és egy leginkább világító vasalógépre vagy vízforralóra hasonlító 3D-s szkenner segítségével.

Nem vízforraló, ez egy mobil 3D-szkenner Fotó: Hajdú D. András - Origo

Az ötmillió forintos eszközzel nagyjából úgy kell körbetapogatni a beszkennelendő embert vagy tárgyat, ahogy a reptéri biztonsági vizsgálat során szoktak hadonászni egy fémdetektorral. Az oldalán két kamera és egy projektor található: a projektor különböző mintákat vetít a felületre, amit az egyik kamera felvesz - a rendszer a minták metszéspontjainak elhelyezkedéséből képes megállapítani a letapogatott tárgy - vagy ember - alakját, tizedmilliméteres pontossággal. A másik beépített kamera (amely erős ledvilágítással is rendelkezik) a tárgy mintázatát - esetemben az arcomat és a ruháimat - örökíti meg.

Ez a fejem valós időben megjelenő mása a monitoron Fotó: Hajdú D. András - Origo

A folyamat nagyjából arra hasonlít, mintha egy mobillal vakuznának rám folyamatosan. Bár fontos, hogy két-három percig mozdulatlanul álljak, azt azért pontosan látom, ahogy a szkennelés közben egy videojáték főszerepelőjéhez hasonló formában megjelenek a monitoron. A beolvasáskor csak a testem formája látható egy műanyag katonához hasonló kinézettel, ám amikor elkészült a szkennelés, a szoftver egy kattintással a testmodellemre helyezi az arcomat, a bőröm és a hajam színét, sőt a ruhám mintáit is. Az ember beszkennelése több részben történik, a fejemet, a torzómat és a lábaimat külön olvassák be, ezért utólag kell összeilleszteni a virtuális modellt. Néhány beolvasási hibát, nemkívánatos árnyékot is megszüntetnek a számítógépen, hogy a másolatomra véletlenül se kerüljenek lyukak.

Egy kattintás, és megjelenik a bőröm és a ruhám mintája is Fotó: Hajdú D. András - Origo

Otthonra még drága a színes 3D-nyomtató

E sorok írásakor a Kvint-R-nél található Magyarország legnagyobb, "full-color 3D-nyomtatója", amely színesben képes előállítani tárgyakat - mondta az Origónak Kniesz Olivér, a társaság 3D-üzletágának vezetője. Egy ilyen berendezés huszonötmillió forint körüli összegbe kerül, és nagyjából akkora, mint egy üvegvisszaváltó konténer, bár létezik kisebb változata is.

Ilyen porrengetegből kell előporszívózni a kész figurákat és tárgyakat Forrás: Origo

Az Origón korábban bemutatott, nagypontosságú modellek készítésére való 3D-printertől jócskán eltérő az amerikai fejlesztésű 3D Systems ProJet 660 Pro működési elve, ez a gép ugyanis nem vékony műanyagrétegeket olvaszt egymásra, hanem egy speciális porral, és az azt összeragasztó, különböző színű ragasztókkal dolgozik. Az alapanyagul szolgáló por és a ragasztó pontos összetétele hivatalosan nem ismert, de az internetes szakfórumok szerint a por legnagyobb részét gipsz hőbontásával előállítható készülő kalcium-szulfát hemihidrát alkotja, amely a nedves ragasztóanyag hatására kemény anyaggá képződik.

Magasnyomású levegővel tisztítják meg - az egyébként méregdrága - portól a figurámat Forrás: Origo

Nyomtatáskor a gép tizedmilliméteres vastagságú, egyenletes eloszlású porréteget húz a munkaterületre, majd a nyomtatófej az átlátszó, fekete, ciánkék, vörös és sárga színű ragasztóból csepegtet azokra a helyekre, ahol a kinyomtatandó tárgy körvonalai találhatók. A színes ragasztó színei ugyanúgy keverhetők, mint egy tintasugaras nyomtatón, a nyomtatóban konkrétan a HP gyártmányú nyomtatófejek adagolják a színes ragasztóanyagot. A gép minden egyes réteg elkészültét követően újabbat húz a tálcára, amelyet újabb adag ragasztóval formál testté.

Ez a játékmásom közvetlenül a ragasztófürdő után Forrás: Origo

A nyomtatási idő drasztikusan csökkenthető, ha kevesebb rétegből épül a modell, ezért célszerű a valódi embereket mintázó akciófigurákat fekvő pózban kinyomtatni. A magyarországi géppel legfeljebb 25x38x20 centiméteres tárgyat lehet kinyomtatni: minél nagyobb a test, annál több alapanyag kell hozzá, és annál drágább a munka. Egy tizenöt centiméter magas embermásért 24 ezer forintot kérnek.

Én lettem a Barbie-hoz a Ken

Figuramásolatom előállításával nagyjából másfél-két óra alatt végez a ProJet készülék, amely saját figurám mellett két hölgy, valamint egy darab szalonna és egy zsemle, illetve egy őzagancs másolatát is elkészíti a tálcán. Az egymásra pakolt porrétegek miatt a munka végeztével mindegyik tárgy úgy néz ki, mintha néhány kiló lisztet szórtak volna rájuk. A felesleges portól a nyomtató beépített porszóvívójával, ecsettel és egy beépített magasnyomású levegőszóró berendezéssel tisztítja meg Kniesz Olivér. Mivel a felhasznált nyersanyagok (a por és a ragasztó) ára is elég magas, ezért a fel nem használt port a nyomtató automatikusan visszaszívja saját tartályába, hogy azt a következő alkalommal is lehessen használni.

A végeredmény és a valóság Fotó: Tuba Zoltán - Origo

A kész modell a rajta lévő mikroszkopikus méretű lyukacskák miatt kissé porózus felületű, a végső szilárdság eléréséhez végül a szakember még a pillanatragasztóhoz hasonló egykomponensű ragasztóba mártja, ami nagyjából másfél óra alatt szárad meg. A kőhöz hasonló tapintású modell ekkortól tekinthető végleges állapotúnak. Ha fényesebb felületet akarnak elérni, azt többszöri mártással és csiszolással lehet elérni. A színes 3D-nyomtató valamivel több mint egymillió féle színárnyalatot képes előállítani, ami azért elmarad a profi fotós hőnyomtatók 16 milliós árnyalatának színhűségétől, de a végeredmény még így is bőven versenyképes a műanyagból öntött akciófigurákkal. Még ha az arcszínem nem is tökéletesen természetes (kicsit világos lett az orrom), a kardigánom színei egyeznek, a farmerom sötétebb, viszont a nyulas pólóm mintáját is tökéletesen klónozta a gép.

Az orrom valójában kisebb, mint a figuráé, a többi rész rendben van Fotó: Tuba Zoltán - Origo

Az ember beszkennelése nem a technológia professzionális alkalmazási lehetősége: a 3D-szkennerrel és a színes 3D-nyomtatóval készítettek például másolatot múzeumi tárgyakról, hogy azokról megtapogatható kópia is rendelkezésre álljon. A porból dolgozó térhatású nyomtatóval játékok alkatrészeit is elkészítik teszteléshez, de építészeti projektek makettjeinek előállítására is alkalmas, mivel néhány óra alatt képes előállítani egy még fel sem épült ház realisztikus mását.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!