A Phys.org tudományos hírportál beszámolója szerint a holland Eindhoven Műszaki Egyetem (TU/e) és az amerikai Közép-Floridai Egyetem (CREOL) kutatói tudtak sikeresen továbbítani adatokat rekordsebességgel. Az egy kilométeres távolságban lévő kísérleti végpontok között 255 terabit/másodperces sebességgel továbbították adatot egy újfajta optikai kábelen, amely a korábbi típusoknál huszonegyszer nagyobb sávszélességet kínál.
Egy terabit adat 128 gigabájtnak felel meg, tehát 255 terabites sebesség mellett egyetlen másodperc alatt 32 640 gigabájt adat kerül egyik helyről a másikra. Ilyen adatforgalom után a tervezett magyar internetadó alapján 4,9 millió forintot kellene fizetni másodpercenként. Egy percnyi internetezés pedig közel 294 millió forintos internetadót generálna.
Az új típusú optikai kábel szerkezetét a kutatók egy hétsávos autópályához hasonlítják, amelyen autók helyett mindegyik sávban adatok utaznak. Ráadásul az út három rétegű, mintha három autó egymás felett és alatt is tudna haladni az azonos sávban: gyakorlatilag huszonegy darab, adatátvitelre alkalmas szálat integráltak a kábelbe. Ezzel a módszerrel sikerült a jelenlegi legfejlettebbnek számító, 4-8 terabites adatátvitelre alkalmas optikai szálaknál sokkal gyorsabb adatátviteli sebességet elérni.