Tavaly május és idén március között összesen 218 ezer alkalommal kérték a Google-től, hogy élve az immár törvénybe iktatott "felejtés jogával", töröljön bizonyos információkat a keresőcég szervereiről. A befutott igénylések közül azonban csupán 101 ezer végződött tényleg adatmegsemmisítéssel.
Bár a Google mindezt nem hozta nyilvánosságra, a cég legfrissebb jelentésének forráskódjából sikerült előbányászni a számokat.
A keresőcég öt kategóriára bontotta a kéréseket:
Az összes kérés 96 százalékát személyes igénylések teszik ki: az Európai Unió 32 országából futottak be törlési kérelmek, Magyarországról is több mint 2200 alkalommal.
A keresőcég összesen több mint egymillió linket távolított el.
A Google egy közleményben reagált az előbányászott számadatokra. A cég szerint a fent olvasható információk egy belső projekt részei voltak, és nem bizonyultak elég megbízhatónak ahhoz, hogy a nagyközönség számára is publikálják őket.
Az Európai Unió tavaly májusban határozott úgy, hogy a felhasználók érdekében a Google-nek muszáj fogadnia olyan kérelmeket, melyek a keresőcég szerverein tárolt adatok törlésére vonatkoznak. A cég azóta minden egyes igénylést mérlegel, majd
annak megfelelően dönt a teljesítéséről, hogy mennyire tartja jogosnak.
A gyakorlat tehát több mint egy éve működik, ám koránt sem hibátlanul: nemrég egy francia adatbiztonsági szerv fenyegette meg a Google-t, amiért az csak az európai szervereken tárolt adatokat volt hajlandó eltávolítani. Mivel az Egyesült Államokban nincs érvényben hasonló törvény, ezért az ottani adatközpontok tartalma még mindig érinthetetlen.