Ősszel jelenik meg a Google új mobilszoftvere, az Android M. A fejlesztői változat már elérhető, azok pedig, akik használják, állítják: nincs szó teljes átalakításról (azt a Lollipop változat hozta el tavaly), az apró újdonságok mégis
sokat javítanak a felhasználói élményen.
A keresőcég láthatóan a kényelemre feküdt rá, az M kódnevű verzióban sok újítás felel a telefontulajdonosok boldogságáért.
Az Androidra telepített appok között keresni eddig fáradságos és monoton folyamat volt, melyet egyes gyártók saját ROM-jai (például az LG-é) megoldottak ugyan, az alap operációs rendszer viszont csak az M-ben jut oda, hogy a felhasználóknak ne ábécésorrend alapján kínálja fel az alkalmazásokat.
Kerül felülre egy keresőmező, amelyben az appok nevére lehet szűrni, valamint megjelenik egy sáv, amely a legtöbbet használt alkalmazásokat sorolja fel. Hogy erre miért kellett idáig várni, jó kérdés, főleg, hogy
az iOS-ben már nagyon régóta létezik ez a funkció.
A Google-fiók beállításai jelenleg nem találhatók meg a mezei Beállítások között, pedig a keresőcég minden felhasználói adatot az előbbi profilban tárol, és ezért evidens lenne összemosni a két menüt. Nos, az Android M végre ezt is meglépi.
Az új operációs rendszerben a Beállítások menü alatt lehet majd megtalálni a Google fült, benne pedig a felhasználói profil összes módosítható elemét.
A modern okostelefonok egyik legsarkalatosabb pontja az akkumulátor teljesítménye: még ha nagyméretű, 3000 milliamperórás teleppel felszerelt készüléket használ is az ember,
akkor is töltőre kell dugnia esténként.
Szoftveresen lehet ugyan szabályozni a készülékfogyasztást, alkalmazásonként viszont nem, pedig jó lenne megszabni, hogy mely app épp mennyi áramot egyen.
Az Android M-ben bemutatkozó egyik legérdekesebb funkció az úgynevezett "Doze" mód, amely
automatikusan lekapcsol bizonyos háttérszolgáltatásokat,
hogy így spóroljon az akksival. Sőt, a felhasználó alkalmazásonként is megszabhatja, hogy mely program üzemeljen mindig, és mely kapcsoljon ki, ha a telefon merülőfélben van.
Az alkalmazások eltávolítása is könnyebbé válik az Android M-ben: ahelyett, hogy a Beállítások/Alkalmazások fülön kellene kikeresni és törölni őket, akár az appok főmenüjében is megragadhatók és azonnal eltávolíthatók.
Egyes gyártói ROM-ok ezt már tudják (ismét az LG-t kell felhoznunk példaként), az Android M viszont alapból felgyorsítja az apptörlést, hogy a felhasználók minél hamarabb megszabadulhassanak a megunt programoktól.
Az Android M bejelentésének egyik legnagyobb dobása a korlátozható alkalmazásjogosultságok voltak. Eddig nem volt tiszta, pontosan hogyan fog működni ez a funkció, hisz egyes appok telepítéséhez mindenképp el kell fogadni azok feltételeit.
Az M-ben tehát utólag lehet beszabályozni, hogy mely program mihez férjen hozzá – egyenként.
Bár alapjáraton ezt csak a harmadik féltől származó appokkal lehet eljátszani, a Beállítások között van rá mód, hogy a rendszer saját alkalmazásait is ellenőrizzék a felhasználók. Így akár a Google Photost vagy a Naptárat is meg lehet regulázni.