Nehéz dolga van egy S-szériás iPhone-nak, ha le akarja nyűgözni a vásárlókat. Az Apple általában a számozott készülékekkel hozza be a látványos újításokat, mint a nagyobb, szebb kijelző, vagy az új dizájn:
egy iPhone 4S-nek vagy 5S-nek nagyot kellett mutatnia, hogy a tavalyi vásárló úgy érezze, váltani kell.
Meg is tették.
Az iPhone 4S behozta Sirit, a mára minden Apple-felhasználó jobbkezeként funkcionáló virtuális asszisztenst, az 5S-en pedig megjelent az ujjlenyomatolvasó, ami gyakorlatilag felhasználók millióinak változtatta meg a telefon feloldásának rutinját.
A tegnap bejelentett iPhone 6S-ről (és a többi új termékről) már olvashattak összefoglalónkban, most azonban sorra vesszük, mi olyat nyújt a készülék, amit elődje nem tudott.
A telefon egyik legnagyobb újítása a nyomásérzékeny kijelző volt, amit most már Force Touch helyett 3D.érintésnek hívnak. A készülék érzékeli, milyen erővel nyomjuk rá ujjunkat, így ha például erősen nyomunk egy ikonra a főképernyőn, az különféle alternatív lehetőségeket dob fel nekünk.
Ezt úgy kell elképzelni, ahogy mondjuk a jobb egérgomb működik asztali gépen: a kamerára nyomva például felajánlja a szelfikészítés és a videófelvétel lehetőségét is.
Ezzel az új módszerrel lesz mostantól előhozható az éppen futó alkalmazások listája is. Sokaknak felesleges újításnak tűnhet, de az iOS használatát alapjaiban változtathatja meg az ilyen gyorsfunkciók meghonosítása - gyakorlatilag
még kényelmesebben lesz használható az eddig is a végletekig egyszerűsített rendszer.
A 3D-érintésnek köszönhetően arra is meglesz a lehetőségünk, hogy csak belekukkantsunk üzenetekbe vagy weblapokba: egy könnyed érintés hatására kis ablakban ugrik elő a tartalom, anélkül, hogy bármilyen alkalmazás vagy új lap megnyílna.
Az iPhone 4S óta most először cserélték le a hátlapi kamerát a telefonon, ezúttal már 12 megapixeles a szenzor. A még nagyobb felbontású képek mellett most először
4K-s, azaz Ultra HD minőségű videókat is készíthetünk.
Ez már inkább presztízskérdés, hogy ne maradjanak el a rivális Samsungtól és LG-től, hiszen az ilyen videók lejátszására csak keveseknek van lehetősége, még maga a kijelző sem támogatja a felbontást.
Korábban az iOS 9 kódjában kiszúrták, hogy első vakut is kap a telefon: ez igaz is, meg nem is. A készülék a kijelzőt használja világításra, szelfi készítésekor képes fényerejét a háromszorosára növelni, így az egy vaku hatását kelti.
Szintén 6S-exkluzív funkció a fotók életre keltése. A telefon mostantól rögzíti a képkészítés előtti és utáni másodperceket is, így gyakorlatilag videót vesz fel, de alapértelmezetten csak az elkészített fotót használja. Ha viszont az új 3D-érintéssel nyomunk rá a képre a galériában, az mozogni kezd.
Mint minden évben, idén is cserélődik a processzor: az A9-es 70 százalékkal erősebb számítási és 90 százalékkal erősebb grafikai teljesítményre képes, a cég állítása szerint
ez már a játékkonzolokkal vetekszik."
Az Apple a bemutatón egy látványos lövöldözős játékkal prezentálta a telefon teljesítményét. Ez alapján a kézikonzolokkal valóban rivalizálhat a készülék, de a nagygépes látványtól még messze van.
Gyorsultak a vezeték nélküli hálózatok is: a 4G és a wifi is kétszer akkora sebességre képes, valószínűleg tényleg élmény lesz internetezni a telefonnal.
A legtöbb dologban óvatosan előre, de van amiben hátrafele lépett az iPhone 6S. 1715 milliamperórás akkumulátort kapott, szemben a 6-os 1810-esével, ami jelentős különbség.
Bár valószínűleg az iOS 9 rendszerével úgy sakkoztak, hogy a telefon ne legyen rövidebb üzemidejű, mint a tavalyi modell, egy ilyen árkategóriás mobilnál mégiscsak visszatetszést vált ki az emberből egy ilyen húzás, miközben minden másban előrefele haladtak a mérnökök.
Valóban fejlődött, de mégis óvatosabb előrelépésnek tűnik az iPhone 6S, mint a korábbi S-szériák. Bár a 3D-érintés érdekes fejlesztés, mely tényleg segítheti a használatot, mégis,
a legtöbb funkciója inkább szoftveres dobás, mintsem magát a hardvert igénylő fejlesztés.
Egész biztosan lehet rá számítani, hogy a tört szoftverekkel a korábbi iPhone-okba is bekerülnek a 6S-en az eltérő érintéssel behozható lehetőségek, csupán valami alternatív eléréssel.
Az, hogy megéri-e iPhone 6S-re váltani, gyakorlatban fog eldőlni. Az iPhone 4S első sorban nem Siri miatt volt sokkal jobb telefon elődjénél, hanem azért, mert olyan stabilitási mércét állított fel, amit a cég (és a legtöbb rivális) a mai napig képtelen volt megugrani.
Egyszerűen elképesztően jó volt használni.
Ha a 6S és a 6S Plus ezt a vonalat követi, még egy iPhone 6 tulajnak is komolyan fontolóra lehet venni a váltást.
Ha viszont az iPhone 5S-hez hasonló hardveres és szoftveres gyengélkedések itt is megmutatkoznak, akkor minden újítás ellenére érdemes lesz kivárni a következő, hetes számú készüléket.
Maradok a hatosnál
Cikkünk írója nagy iPhone kedvelő, de nem nyűgözte le az új készülék. Bár a végleges döntést a kipróbálásig korai lenne hozni, de amennyiben az iPhone 6S nem nyújt legalább olyan sebesség- és stabilitásbeli előrelépést, mint a 4S tette, továbbra is a jól bevált, és meg nem hajlott iPhone 6-ot választjaAz iPhone 6S szeptember 25-étől lesz kapható az Egyesült Államokban, Magyarországra pedig valószínűleg néhány héttel később fog érkezni. Hivatalos hazai ár egyelőre nincs, ám várhatóan a tavalyihoz hasonló 230 ezer forintos árazást fog kapni.