A Vice News és Motherboard portálok állítása szerint a kanadai rendőrség 2010-ben megszerezte a BlackBerry Messenger globális központi titkosítási kulcsát. Ennek segítségével 2010 óta két esetben is bele tudtak nézni több millió Blackberry-felhasználó titkosított üzeneteibe,
2010 és 2012 közt több mint egymillió üzenetet dekódolhattak.
Egy 2011-es maffiaügy bírói dokumentumaiból derült ki, hogy ehhez egy mesterkulcsot használtak fel - állítja a két lap. A cikk több kérdést is nyitva hagy: ha igaz, akkor még mindig használják-e a kulcsot, és vajon a gyártó önként adta-e át azt a hatóságnak?
A cikket április 14-én publikálták, ezután a BlackBerry nem erősítette meg, és nem is tagadta a két portál állítását.
Helyette a cég ügyvezetője, John Chen tett közzé egy bejegyzést a cég hivatalos blogján. Az ügyvezető burkoltan utalt az FBI-nak ellentmondó Apple-re, visszautalt az elmúlt hónapok legnagyobb titkosítási vitájára.
Sötét helyen járkálunk, ha a vállalatok saját hírnevüket helyezik a közjó elé.”
Kifejtette a cég álláspontját a hatóságokkal való együttműködésről és az ügyfelek védelméről. Elmondása szerint a Blackberry azt teszi, ami az állampolgárok érdekeit szolgálja, legális és etikai határokon belül. A tech cégeknek együtt kell működniük, ha a hatóságok hozzáférési kérései indokoltak, és az védi az állampolgárokat. A kanadai rendőrök nyomozására úgy hivatkozott, mint egy "régi ügy, melynek eredményeként egy bűnügyi szervezetet sikerült leszerelni."
Hozzátette: a BlackBerry központi szervere továbbra is áthatolhatatlan, nincsenek hátsó ajtók. „Ez a legbiztonságosabb mobilplatform, ezért választ minket a kormány.”