Közel 45 ezer felhasználó írt alá egy online petíciót azért, hogy a Netflix visszavonja a virtuális magánhálózatokat (VPN) érintő tiltást.
A petíciót kezdeményező OpenMedia szervezet szerint sokan azért használnak VPN-t, hogy védjék privátszférájukat. Ezért a Netflix igazságtalanul bünteti azokat, akik adatvédelmi okból rejtik el azonosítóikat a neten.
Az OpenMedia szerdán küldött egy levelet a Netflix vezérigazgatójának, hogy találkozóra invitálják őt, és ismertessék saját alternatíváikat. A levélben elismerik, hogy a Netflixnek együtt kell működnie a tartalmak jogtulajdonosaival, de szerintük más módon is korlátozhatná a szolgáltatás a különböző országok hozzáférését.
Egyik javaslatuk az, hogy bankkártyaszámokhoz kössék a filmes könyvtárak elérését.
A szervezet Edward Snowdenre is hivatkozott, az Amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) egykori dolgozójára. A férfi 2013-ban rántotta le a leplet az amerikai kormány lehallgatási módszereiről, és ezzel elindította az Egyesült Államok egyik legnagyobb kémbotrányát.
„A virtuális magánhálózatok tiltása nagy problémát jelent azoknak, akik védik a magánszférájukat. Sokak számára
a VPN alapvető eszköz ahhoz, hogy megvédjük magunkat a Snowden utáni világban"
-írták levelükben.
A Netflix nemrég beszélt arról befektetőinek, hogy a VPN-ek tiltása nincs különösebben negatív hatással a cég eredményeire, és hogy a „kicsi, de hangos” kisebbség panaszkodik csak. Hozzátette, számukra épp ezért "lényegtelenek".
A petíciót aláíró előfizetők fő gondja az, hogy bár előfizettek a szolgáltatásra,
az letiltja hozzáférésüket az őket illető tartalomhoz is,
mikor észleli a virtuális magánhálózatot.
Ezt pedig a fent említett adatvédelmi okok miatt továbbra is szeretnék használni - a kettő együtt nem megy.
A Netflix januárban jelentette be, hogy megkezdi a virtuális magánhálózat (VPN) szolgáltatásokkal filmezők kiszűrését. Eddig is köztudott, ám kimondatlan tény volt, hogy hazánkban is sokan játszották ki ezzel a módszerrel a streaming szolgáltatást, míg az nem vált elérhetővé Magyarországon is januárban.
A VPN-en alapuló szolgáltatások segítségével bárki amerikai vagy mondjuk brit felhasználónak álcázhatja magát. Ezzel a Netflix kiszolgálóit úgy tudjuk elérni, mintha egy másik országban élnénk, így hozzáférhetünk az adott országban engedélyezett kínálathoz.
Sokan még most is élnek ezzel a módszerrel, lévén Magyarországon
csak tizedét nézhetjük a Netflix teljes kínálatának.
A szolgáltatás hosszútávú célja az, hogy mindenki számára ugyanazt a kínálatot tegye elérhetővé, ám addig még sok elintéznivaló van. Ennek fő oka az, hogy a különböző országokban
az egyes sorozatok más jogtulajdonosok birtokában vannak,
így azokat nem sugározhatja a szolgáltatás.
Hogy pontosan mit nézhetünk és honnan, azt legegyszerűbben azuNoGS (Unofficial Netflix Online Global Search) weboldalon ellenőrizhetjük. Az adatbázisban naponta frissül a különböző régiókban elérhető videók listája. A főoldalon nem csak filmcím és személy, de más szempontok alapján is kereshetünk: például a Netflix és IMDB értékelések, kiadás éve, vagy műfajok szerint.