A Momentum Machines nevű startup 2012-ben mutatta be robotját, ami egy óra alatt közel 400 hamburgert tud elkészíteni. Ez azt jelenti, hogy egy burgerhez mindössze 10 másodperc kell neki.
A robot teljesen önállóan működik, felszeleteli a zöldségeket, meggrillezi a húst, összepakolja a rétegeket, és be is csomagolja az elkészült finomságot.
Jó ideig nem lehetett hallani semmit a robotról, most azonban úgy tűnik, élesben is munkába áll egy hamarosan megnyíló San Franciscó-i étteremben. Legalábbis erre utal a cég által közzétett étteremvezetői pozíció, amely több ízben is utal arra, hogy a befutó jelölt robotokkal fog dolgozni, ráadásul a startup első éttermében.
A robot a megrendelő szájízének megfelelően tud megváltoztatni bármilyen összetevőt. Három teljes idős szakácsot vált ki, ami a gyorséttermek számára akár
90 ezer dolláros (25 és fél millió forintos) megtakarítást jelenthet évente.
A robotmunkás előnyei közt említették, hogy nem köp bele a vendég ételébe, nem ad plusz majonézt, ha nem kértük azt, és teljesen saját szájízre szabottan készíti el az ételt. Negatívum viszont a minimális emberi interakció.
Ennek kapcsán ismét felmerülhet a kérdés, hogy elveszik-e a robotok az emberek munkáját? A startup alapítója, Alexandros Vardakostas nem kendőzi, hogy a robot célja az emberi munkaerő teljes kiváltása,
sőt az, hogy az embereknél is jobban teljesítsen.
„Évszázadok óta foglalkoztat minket a gép-ember probléma. A közgazdászok általában úgy tartják, hogy a technológia inkább növeli majd a foglalkoztatottságot. Ehhez három fontos dolog járul hozzá. Első, hogy a robotokat gyártó cégeknek is kell felvenniük új alkalmazottakat. Másodszor: a robotokat alkalmazó éttermek az erőforrásokat további terjeszkedésre fordíthatják, ehhez pedig több emberi munkaerő kell majd. Harmadszorra, a burgerek így olcsóbbak lesznek, és az embereknek is több pénzük marad. Ezt a pénzt elkölthetik más dolgokra a gazdaságban”- fejtette ki álláspontját.