A keresőmotoroknak kulcsfontosságú szerepük van abban, hogy a kalózok könnyen megtalálhassák az illegális tartalmak letöltési helyeit. Éppen ezért is a jogvédők a kezdetek óta ostromolják a keresőmotorok üzemeltetőit, hogy minél gyorsabban és hatékonyabban töröltethetőek legyenek a warez tartalmakra mutató linkek a szolgáltatásaikból, sőt: ideális esetben soha egyetlen találati oldalon se jelenjenek meg.
A Google átláthatósági jelentése alapján a jogvédő szervezetek ugyan még nem tudták elérni, hogy a cég befejezze egyes renitens portálok tartalmainak az indexelését, viszont részlegesen már megvalósult a warez letöltési linkek beindexelés előtti feketelistára vétele. Ez a szerzői jogokat sértő tartalmak detektálására szakosodott cégek óriási sebességfokozatba való kapcsolásának köszönhető.
A jelentés szerint a Google idáig 3,5 milliárd szerzői jogot sértő linket távolított el véglegesen a keresőmotorjából, és sajnos pontos számot nem lehet mondani, de mindenképp
több milliónál tart a beindexelésük előtt feketelistára tett letöltési linkek száma.
Ettől függetlenül az adatokat átnézve nyilvánvaló, hogy a Google-nek naponta több ezres kötegekben eltávolítási kérelmeket küldözgető cégek nem lehetnek büszkék a teljesítményükre, az automatizált rendszereik ugyanis továbbra is bődületesen alacsony hatékonysággal képesek megkülönböztetni a legális és az illegális tartalmakat.
Ez önmagában még nem lenne probléma, azonban a warez detektálására „szakosodott" cégek oroszlánrésze látszólag semmiféle erőfeszítést sem tesz arra, hogy az elküldésük előtt manuálisan átnézze a szűrőin fennakadt linkeket. Erre remek példa az APDIF mexikói leánycége.
A vállalat 2018. június 5-én
csupán 3,6 százaléka mutatott ténylegesen jogsértő tartalomra.
Ez egyáltalán nem elszigetelt eset, hanem teljesen általános jelenség az iparban. A jelenleg aktív, nagy linkbeküldő cégek közül kizárólag a BPI (British Recorded Music Industry, a brit zenei jogvédők) végeznek tisztességes munkát, a beküldött linkjeik tipikusan 96-99 százalékát távolítja el a keresőjéből a Google.
Ha a Google nem nézné át a kapott linkeket, akkor a nemzetközi jogvédők az elmúlt bő egy évtizedben a fél internetet alaptalanul kitöröltették volna a keresőmotorjából.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!