A Financial Times értesülései szerint közfelháborodást kiváltani képes kéréssel fordult az EU egyik digitális ügyekért felelős biztosa a YouTube-hoz és a Netflixhez. Thierry Breton szerint a cégeknek felelősségük van abban, hogy a krízishelyzet idején simán működjön az internet, így arra kérte azokat, hogy fontolják meg a HD videók letiltását, helyette csak SD-ben, azaz DVD-s képminőségben közvetítsék a tartalmaikat.
Breton problémája, hogy az otthonról dolgozók vagy tanulók, továbbá a jobb híján internetes videókat nézők számának jelentős megugrása miatt erősen lassulni kezdhet az internet, a sok videochatelés és videonézés miatt elfogyhat a sávszélesség.
Emiatt akadozni kezdhet a távmunka és az oktatás: az előbbi pluszban keresztbe tehet az amúgy is nagy pofont kapott gazdaságoknak, az utóbbi pedig súlyos érdeksérelmet okozhat a diákoknak.
A Telecom Italia beszámolója szerint az országos karantén elrendelését követően 75 százalékkal emelkedett a lakossági internetforgalom mennyisége, a spanyol távközlési cégek pedig arra kérték az előfizetőiket, hogy csak csúcsidőn kívül használják a letöltőszolgáltatásokat és videostreamelőket.
A világ legnagyobb tartalomkiszolgáló rendszerét működtető Cloudflare műszaki igazgatója egyelőre nem aggódik a helyzet miatt, az eddigi tapasztalatok alapján van elég tartalék a globális nethálózatokban a többé-kevésbé problémamentes működéshez.
A Speedtest szolgáltatásról ismert Ookla szerint a kínai és olasz vezetékes nethálózatok elég jól bírják a megnövekedett terhelést, viszont a mobilnet sebességében jelentős lassulást tapasztalt a kérdéses országokban.
Hírünk írásáig a YouTube nem reagált Breton megkeresésére, míg a Netflix szerint szükség esetén a netszolgáltatók is megoldhatják, hogy az ügyfelek csak egy bizonyos mennyiségű sávszélességet használva tudjanak kapcsolódni a szolgáltatásához. Az adaptív képminőségváltási technológiája automatikusan az elérhető sávszélességhez igazítja a streamelt videók minőségét, így nem látja értelmét a képminőség központi és általános rontásának.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!