Most nem csak arra gondolunk, hogy mindenki fekvőtámaszozzon otthon, vagy nyomja a felüléseket mint egy megszállott, mert az edzésterv kialakítását jobb szakértőkre bízni, de persze egy profi trénert nem hívhatunk el magunkhoz. Ám a körülöttünk lévő és velünk élő, sokszor alapvetően másra használt elektronikai eszközeink ebben is nagy segítséget nyújthatnak, mutatjuk, hogy hogyan.
A milliónyi mobilos alkalmazás között bizony megtalálhatóak a különféle fitnesz appok, amelyek számos gyakorlat pontos leírását tartalmazzák. Még olyat is találunk közöttük, amelyet direkt otthoni környezethez szántak, és ennek megfelelően olyan feladatokat tartalmaz, amelyekhez nem szükséges semmilyen kiegészítő.
Olyan is akad, bár nem túl sok, amely magyar nyelven kommunikál, és ennek köszönhetően tényleg nagyon felhasználóbarát minden. Mi a 30 Napos Fitneszkihívás nevű szoftvert ajánljuk, amely fokozatosan növeli a terhelést, és nagyon pontosan, világosan meghatározza, hogy mikor mit kell csinálni. A szoftver másik előnye, hogy szinkronizálható a Google Fit rendszerrel, amelyhez egyébként rengeteg különféle okos eszköz csatlakoztatható. Természetesen nem kötelező ehhez ragaszkodni, ha beírjuk a keresőbe a fitnesz vagy sport kulcsszót, ipari mennyiségű találatot kapunk, csak győzzünk közülük válogatni.
Az alkalmazás innen tölthető le.
Ha okostévé, akkor elsősorban, a Netflix, a HBO Go, a Spotify vagy a Filmbox jut eszébe a legtöbb embernek, ami nem is véletlen, hiszen ezek a tartalomszolgáltató alkalmazások a legnépszerűbbek. Azonban a televíziók applikációs boltjában sok esetben ott figyelnek a különféle fitneszprogramok is. Az Android TV rendszer esetében például a Daily Workout, amelyet kifejezetten azoknak szántak, akik az edzőterem helyett a napszobában próbálják fitté varázsolni magukat.
Ezt az ingyenes, egyszerűen letölthető és elindítható szoftvert kifejezetten a televíziók nagy képernyőjéhez tervezték, ezért rengeteg különféle audiovizuális tréninget, oktatóvideót is tartalmaz. Tehát különféle mozgóképek segítségével sajátíthatjuk el a gyakorlatok helyes elvégzését, illetve a kijelzőn feltűnő tanár instrukcióit követve teljes edzéseket nyomhatunk végig. Természetesen azt is szem előtt tartották a készítők, hogy van, aki egy folyamatos, jól felépített ciklust szeretne végrehajtani, így az alkalmazás komplett, hosszú távú, kijelölt végső célt is tartalmazó edzésterveket is tartalmaz.
A YouTube a világ egyik legnépszerűbb "tévéadója", hiszen a platformon keresztül milliónyi hosszabb-rövidebb videó tekinthető meg. Ezek között megtalálhatóak az otthoni edzéssel kapcsolatos anyagok is. A mi egyik kedvencünk például a Jóga Életmód csatorna, ahol rengeteg szuper jógával kapcsolatos rövid filmecske tekinthető meg, és amin szakképzett tanárok mutatják be a gyakorlatokat és adnak hasznos tanácsokat.
Ha pedig valaki eszközök nélkül szeretne otthon edzegetni, arra is van mód. A BioTech USA csatornájára például rendszeresen töltenek fel ilyen anyagokat, ahol abszolút elit kategóriás fitnesz-testépítőkkel edzhetünk együtt totálisan ingyen, és akik természetesen magyarul kommunikálnak velünk közben.
De ez csak két példa volt, a YouTube kínálata tényleg gyakorlatilag végtelen, elég csak beírni a keresőbe a kívánt kulcsszót, például, hogy "hasizom-erősítés otthon", és már jelennek is meg a releváns anyagok.
Vannak olyan személyi edzők vagy jógaoktatók, akik haladva a korral különféle technológiai fejlesztéseket is felhasználnak. Egészen konkrétan különféle videótelefonálást támogató alkalmazásokon keresztül tartják az órákat, pont mint mondjuk az angol- vagy matek magántanárok.
Legtöbben a Skype-ot favorizálják, de van, aki a Zoomra esküszik, tehát alapvetően ingyenesen elérhető programok szükségesek ehhez, amelyek futtathatóak számítógépen, illetve mobil eszközökön is. Viszont értelemszerűen az ilyen típusú szolgáltatások nem ingyenesek, ahogy nézegettük, átlagosan 2500-5000 forint közötti összeget kérnek el a Skype trénerek. Úgyhogy nem is ajánlunk direkt senkit, akinek felkeltette az érdeklődését a dolog, az írja be a keresőjébe, hogy "Skype fitnesz oktatás" vagy "Skype jóga" és ezt követően jó pár találatot fog kapni.
A játékkonzolokat sokan, sokszor bírálták azért, mert a tévé elé ülteti a felhasználóit, ahelyett hogy azok mozognának. Ez az esetek túlnyomó többségére igaz is, de mint mindig, itt is vannak kivételek. Mégpedig a Nintendo Wii, ami messze nem számít a legújabb konzolok közé, így nem is olyan drága manapság. Ennek ellenére még ma is viszonylag sikeres. Sajátossága a mozgásérzékelővel, azaz gyorsulásmérővel és giroszkópokkal ellátott kontrollerekben rejlik. Ezek segítségével pingpongozhatunk, teniszezhetünk vagy kuglizhatunk a tv képernyője előtt. Sőt, arra is alkalmasak, hogy előre meghatározott gyakorlatokat hajtsanak végre a segítségükkel, hiszen a beépített érzékelőknek hála ezek a perifériák pontosan "tudják", hogy a megfelelő mozdulatsort végezte-e el a felhasználó.
Ebben pedig egy szemernyi túlzás sincs, hiszen konkrét fitnesz alkalmazást is készítettek a Wii-hez, amely egy speciális kiegészítőt, illetve rengeteg különféle programot tartalmaz. Képes eltárolni az eredményeket, amelyek visszakereshetőek, így bárki megvizsgálhatja, hogy hogyan fejlődött. A Wii egy nagyszerű példa arra, hogy miben is nyújthatna többet egy játékgép. Kár, hogy az iparág nem ebbe az irányba halad, hiszen voltak hasonló kezdeményezések, például a Microsoft által fejlesztett mozgásfigyelő Kinect, ám azt a projektet már évekkel ezelőtt leállították, pedig most kifejezetten hasznos lenne.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!